Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem komputera, być może spotkałeś się tylko z wersjami systemu Windows przeznaczonymi dla konsumentów. Ale czy wiesz, że Microsoft publikuje również całą linię swojego systemu operacyjnego Windows Server?


Przyjrzyjmy się różnicom między systemem Windows Server a zwykłym systemem Windows. Zobaczymy, co zawiera Windows Server, co pomija i dlaczego jest tak inny.


Co to jest Windows Server?


Jeśli nigdy nie słyszałeś o systemie Windows Server, najpierw wyjaśnimy, co to jest. Zasadniczo Windows Server to linia systemów operacyjnych, które firma Microsoft tworzy specjalnie do użytku na serwerze. Oznacza to, że w prawie wszystkich przypadkach Windows Server jest głownie używany przez duże firmy biznesowe.

Microsoft opublikował Windows Server pod tą nazwą od czasu wprowadzenia Windows Server 2003 na rynek w kwietniu 2003 roku. Jednak nawet wcześniej dostępne były wersje serwerowe Windows. Na przykład Windows NT 4.0 był dostępny zarówno w wersji dla stacji roboczych (do ogólnego użytku), jak i dla serwerów.

W prawie wszystkich przypadkach zwykli użytkownicy nie muszą martwić się o system Windows Server. Nie znajdziesz go na półce w sklepach ani przypadkowo nie ściągniesz go z Microsoftu, kiedy masz na myśli zdobycie standardowej wersji. Nadal warto dowiedzieć czym się różnią.


Windows Server a zwykły system Windows


Na pierwszy rzut oka możesz mieć problem z odróżnieniem systemu Windows Server od normalnych wersji systemu Windows. Pulpit wygląda tak samo, w tym pasek zadań, ikony pulpitu i przycisk Start.

Jak się okazuje, każda wersja systemu Windows Server odpowiada wersji konsumenckiej systemu Windows. Na przykład Windows Server 2003 jest wersją serwera Windows XP. Bieżące wersje obejmują Windows Server 2016, który jest oparty na rocznicowej aktualizacji systemu Windows 10, oraz Windows Server 2019.

Ponieważ Windows Server i Windows współużytkują bazę kodu, możesz wykonywać wiele takich samych funkcji na obu. Możesz pobierać i instalować programy, takie jak przeglądarki i edytory zdjęć, w systemie Windows Server, a wiele podstawowych funkcji systemu Windows, takich jak notatnik czy kalkulator, jest zawartych w systemie Windows Server.

Jednak te dwie wersje mają więcej różnic niż podobieństw. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.


Porady123 -       Biblia Windows Server 2019. Podręcznik Administratora

Propozycja nie tylko dla początkujących administratorów, lecz także dla tych doświadczonych, pragnących szybko i w przyjazny sposób poznać nowości nowego systemu serwerowego firmy Microsoft. Prezentuje najważniejsze jego funkcje i możliwości.


Windows Server posiada oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem


Ponieważ system Windows Server jest przeznaczony dla firm, zawiera wiele oprogramowania dla przedsiębiorstw. Poniżej znajduje się kilka ról, które serwer może pełnić dzięki tym narzędziom:

  • Active Directory: Active Directory to usługa zarządzania użytkownikami, która umożliwia serwerowi działanie jako kontroler domeny. Zamiast logować się do komputera lokalnego, kontroler domeny obsługuje uwierzytelnianie wszystkich kont użytkowników.
  • DHCP: DHCP lub Dynamic Host Configuration Protocol to protokół, który umożliwia serwerowi automatyczne przypisywanie adresów IP do wszystkich urządzeń w sieci. W domu router prawdopodobnie sobie z tym poradzi. Jednak w środowisku biznesowym personel IT może skorzystać z większej funkcjonalności DHCP w systemie Windows Server.
  • Przechowywanie plików: posiadanie serwera plików dla firmy to kolejne powszechne zastosowanie. Pozwala to na przechowywanie ważnych danych w centralnej lokalizacji i ustawianie uprawnień, aby kontrolować, kto ma do czego dostęp.
  • Usługi drukowania: jeśli firma ma dziesiątki drukarek w całym budynku, to ogromna strata czasu dla personelu IT, aby skonfigurować je indywidualnie dla każdej nowej stacji roboczej. Skonfigurowanie usługi drukowania umożliwia łatwe mapowanie drukarek do komputerów i ograniczenie nadmiarowej pracy.
  • Usługi Windows Update: często firmy nie chcą, aby wszystkie aktualizacje systemu Windows były dostępne od razu. Konfigurując serwer jako kontroler Windows Update, można kierować wszystkie aktualizacje stacji roboczej przez ten serwer i konfigurować określone reguły ich działania.

To tylko kilka z ról serwera, które może obsługiwać system Windows Server. Często firma ma więcej niż jeden serwer i dzieli powyższe role na wiele urządzeń.

Standardowe kopie systemu Windows nie zawierają tych funkcji. Możesz zainstalować narzędzia innych firm, aby posiąść część tych funkcji, ale nie będą one takie solidne.


Windows Server ma mniej ograniczeń sprzętowych


Większość ludzi nie martwi się maksymalną ilością pamięci RAM, jaką mogą umieścić w swoim komputerze. Windows 10 Pro pozwala na zainstalowanie do 2 TB pamięci RAM. Jednak większość użytkowników nie ma więcej niż 32 GB pamięci RAM w swoich systemach, więc nawet zainstalowanie 1 TB pamięci RAM byłoby szalone.

Wiedząc to, czy możesz uwierzyć w to, że system Windows Server obsługuje do 24 TB pamięci RAM ? Pozwala także na użycie do 64 gniazd procesora, czyli znacznie więcej niż dwóch gniazd obsługiwanych przez system Windows 10 Pro.

Może to brzmieć śmiesznie, ale jest na to dobry powód, dla których są tak wysokie limity sprzętowe. Serwer może obsługiwać ważne funkcje dla setek osób w firmie, dlatego często musi być niezwykle wydajny. Na przykład serwer z dziesiątkami maszyn wirtualnych potrzebuje dużej ilości pamięci RAM, aby wszystkie działały płynnie w tym samym czasie.


Windows Server nie zawiera dodatkowych funkcji


Jak można się spodziewać, system Windows Server zachowuje funkcje dla zaawansowanych użytkowników, takie jak wiersz polecenia i inne narzędzia administracyjne. Jednak wersje serwerowe systemu Windows usuwają wiele funkcji zapewniających jakość życia, które zawiera system Windows 10.

Na przykład w Windows Server 2016 i 2019 nie zobaczysz Microsoft Edge, Microsoft Store, Cortana i innych przydatnych funkcji systemu Windows 10 . Nie pakuje się w aplikacje takie jak Twój telefon i nie możesz też aktywować terminala Linux na serwerze Windows. Systemy operacyjne serwera nie pozwalają również zalogować się przy użyciu konta Microsoft. Ponieważ są przeznaczone do użytku korporacyjnego, nie potrzebujesz tych narzędzi przeznaczonych dla klientów w systemie operacyjnym serwera.

Ponadto niektóre aplikacje sprawdzają, czy używasz systemu Windows Server przed ich zainstalowaniem. W niektórych przypadkach aplikacja nie będzie działać na serwerowej wersji systemu Windows.

Windows Server jest również domyślnie znacznie bardziej zablokowany. Używa Internet Explorera jako przeglądarki domyślnej, ale ustawienia zabezpieczeń są znacznie bardziej restrykcyjne niż zwykle. Ma to sens, ponieważ zhakowanie serwera byłoby katastrofalne w porównaniu z samą stacją roboczą.


Windows Server posiada inne ceny


Jak można się spodziewać po produkcie przeznaczonym na biznes, Windows Server nie jest tani. Jest znacznie droższy niż konsumencka wersja systemu Windows i jest dostępny w różnych wersjach w zależności od potrzeb.

Strona cenowa Microsoft Windows Server 2019 daje wyobrażenie o tym, ile możesz zapłacić za oprogramowanie. W zależności od tego, ile osób będzie miało dostęp do serwera, należy również zapłacić za licencje (licencje dostępu klienta), aby móc legalnie korzystać z usług.

Firmy w przeszłości instalowały system Windows Server na fizycznym serwerze lokalnym, który ma znacznie większe możliwości sprzętowe niż stacja robocza. Możesz jednak również uruchomić system Windows Server w usłudze w chmurze, takiej jak Azure.

Pozwala to odciążyć ciężar utrzymania fizycznego serwera na dostawcę chmury, takiego jak Microsoft. Ponadto umożliwia to firmom rozłożenie kosztów aktualizacji na subskrypcję zamiast płacenia za cały raz za nowy serwer fizyczny. To, co działa najlepiej, zależy od konkretnych potrzeb organizacji.

 

Już znasz różnicę pomiędzy Windows Server a zwykłym systemem


Ostatecznie, chociaż Windows Server i zwykły Windows mają wspólny kod i wyglądają podobnie, mają zupełnie inne zastosowania.

Wersje konsumenckie systemu Windows 10 zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej użyteczności i nie zawierają oprogramowania przeznaczonego do użytku korporacyjnego. Tymczasem Windows Server nie przejmuje się ładnym wyglądem. Jego celem jest niezawodne uruchamianie wielu usług, których potrzebują użytkownicy firmy.