Pliki z rozszerzeniem epub oraz mobi to popularne formaty używane do przechowywania książek elektronicznych i innych rodzajów treści.

Co to jest plik EPUB?


Pliki EPUB mogą przechowywać słowa, obrazy, arkusze stylów, czcionki, szczegóły metadanych i spisy treści. Są uważane za niezależne od układu, co oznacza, że rozmiar ekranu nie wpływa na formatowanie - pliki EPUB mogą wyświetlać zawartość na ekranach tak małych jak 3,5 ″. Fakt, że jest to powszechnie dostępny standard, powoduje, że większość czytników e-booków obsługuje pliki EPUB.

Jak otworzyć plik EPUB?


Ze względu na ich powszechne użycie więcej czytników e-booków obsługuje pliki EPUB niż jakikolwiek inny format plików e-booków. Możesz otworzyć plik EPUB, niezależnie od tego, czy używasz Surface'a, iPada czy smartfona, czy nawet na komputerze za pomocą jednego z wielu bezpłatnych programów, takich jak Calibre lub Sumatra PDF. Godnym uwagi wyjątkiem jest tutaj Kindle. Nie można odczytać pliku EPUB bezpośrednio na Kindle, ale istnieją sposoby na przekonwertowanie go na coś, czego może użyć Kindle.

Urządzenia iPhone i Android mają fabrycznie załadowane własne aplikacje do otwierania e-booków - iBooks i Google Play. Jeśli próbujesz otworzyć go na komputerze, prawdopodobnie będziesz potrzebować aplikacji innej firmy.

Polecane programy do otwierania plików EPUB:

Calibre to potężna, bezpłatna aplikacja do zarządzania e-bookami o otwartym kodzie źródłowym. Zawiera obsługę czytnika e-booków dla plików EPUB i innych popularnych formatów. Znajdziesz tu także menedżera kolekcji książek elektronicznych, funkcje edycji i nie tylko. Calibre to świetna aplikacja, ale ma wiele skomplikowanych funkcji i możesz chcieć czegoś prostszego.

Sumatra PDF jest odwrotnością Calibre. To mała, lekka aplikacja do czytania. Sumatra PDF współpracuje z e-bookami EPUB i MOBI, a także plikami PDF, plikami XPS, a nawet komiksami w formatach CBZ i CBR . Sumatra może być nawet używana w trybie „przenośnym”, więc można ją umieścić na dysku USB lub w folderze w chmurze i uruchomić na komputerach bez wcześniejszej instalacji.

Jeśli wolisz czytać pliki EPUB w przeglądarce, możesz wypróbować rozszerzenie przeglądarki. Zainstaluj EPUBReader z Chrome Web Store, a pliki EPUB będą otwierać się jak pliki PDF bezpośrednio w przeglądarce po kliknięciu ich w Internecie. Możesz także otwierać pliki EPUB z komputera w przeglądarce, tak jak możesz używać przeglądarki jako czytnika PDF .


Jak przekonwertować plik EPUB?


Podobnie jak w przypadku każdego innego formatu plików, do konwersji formatu EPUB na inny format potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie. Jeśli spróbujesz zmienić rozszerzenie, możesz skończyć z uszkodzonym i bezużytecznym plikiem. O ile nie używasz Kindle, który używa zastrzeżonego formatu plików, Twój czytnik prawdopodobnie obsługuje już EPUB, a wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć plik na swoim czytniku lub smartfonie. Możesz użyć pliku EPUB na swoim Kindle; po prostu musisz go najpierw przekonwertować. W tym celu polecamy Calibre. Umożliwia nie tylko otwieranie i przeglądanie e-booków, ale także jest to potężne narzędzie, które może konwertować plik do 16 różnych formatów, w tym formatu MOBI, który może otworzyć Twój Kindle.

Jeśli nie chcesz pobierać oprogramowania innych firm lub masz tylko jedną lub dwie książki do konwersji i nie chcesz się tym przejmować, niektóre witryny mogą wykonać konwersję za Ciebie. Po prostu przejdź do dowolnej z witryn, prześlij plik, wybierz format, na który chcesz przekonwertować, a witryna zajmie się resztą! Niektóre wymagają podania prawidłowego adresu e-mail, by mogli wysłać Ci plik po zakończeniu konwersji.

Co to jest plik MOBI?


Plik MOBI jest specjalnie zaprojektowany dla urządzeń mobilnych - lub czytników e-booków. Format jest bardzo lekki i obsługuje zakładki, notatki, poprawki i JavaScript. W pliku, wraz z e-bookiem, może znajdować się również DRM lub ochrona praw autorskich, aby zapobiec kopiowaniu i nielegalnemu przeglądaniu.

Jak otworzyć plik MOBI?


Ponieważ MOBI jest formatem e-booków, większość bezpłatnych programów do czytników e-booków na komputery stacjonarne obsługuje ich otwieranie i przeglądanie - na przykład Calibre, Mobipocket Reader lub Kindle Previewer. Po pobraniu i zainstalowaniu jednej z bezpłatnych aplikacji otwarcie dowolnego pliku MOBI jest stosunkowo łatwe. W przypadku Calibre wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć przycisk „Dodaj książki”, a następnie wybrać jedną z opcji.

Polecane programy do otwierania plików EPUB:

Kindle Previewer to bezpłatna aplikacja komputerowa, która umożliwia autorom, wydawcom i dostawcom usług e-booków podgląd, jak ich książki będą wyglądać po dostarczeniu do klientów Kindle, a także ułatwia kontrolę książek pod kątem różnych rozmiarów ekranu, orientacji wyświetlania i rozmiarów czcionek. Kindle Previewer obsługuje podgląd Twojej książki z najnowszymi ulepszeniami typograficznymi i układem, które są dostarczane z ulepszonym składaniem. Niektóre z tych ulepszeń obejmują obrazy o wyższej jakości, lepsze formatowanie tabel i wyrównywanie czcionek, płynniejsze odstępy między wyrazami, dzielenie wyrazów, kerning i ligatury.

Mobipocket Reader to darmowa aplikacja pozwalająca na czytanie książek elektronicznych. Jest to dość stary program, który przestał być rozwijany jakiś czas temu. Dzięki niemu możesz korzystać z e-booków na swoim komputerze oraz na urządzeniach mobilnych starego typu.


Jak przekonwertować plik MOBI?


Podobnie jak w przypadku innych formatów plików, do konwersji MOBI na inny format potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie. Jeśli po prostu spróbujesz zmienić rozszerzenie, możesz skończyć z uszkodzonym i bezużytecznym plikiem. Oprócz tego, że jest czytnikiem e-booków, Calibre jest wyposażony w poręczne narzędzie do konwersji, które może konwertować dowolne eBooki na 16 różnych formatów.

Jeśli nie chcesz pobierać aplikacji innej firmy do konwersji plików, istnieje kilka naprawdę dobrych konwerterów online, które umożliwiają konwersję plików. Stamtąd oprogramowanie zajmie się wszystkim i przekaże link lub wyśle wiadomość e-mail z przekonwertowanym plikiem do pobrania.