Lekcje informatyki należą do jednych z najbardziej lubianych przez uczniów zajęć. Pozwalają na rozwijanie ich zainteresować, często zawierają w sobie również elementy programowania czy robotyki. Jednak jakie informatyczne umiejętności faktycznie są w stanie zdobyć dzieci w szkole podstawowej?

Informatyka w szkole podstawowej, czyli dużo więcej niż Paint i Word

Lekcje informatyki w podstawówce są nie lada wyzwaniem. Wiele zależy bowiem od… nauczyciela. Jeśli faktycznie chce przekazać uczniom nieco więcej niż to, co jest zapisane w podstawie programowej, zajęcia mogą mieć niezwykle ciekawą formę. Dzieci poznają tajniki cyfrowego świata - nauczą się kodowania, tworzenia podstawowych stron internetowych, opanują także wiedzę z zakresu funkcjonowania Internetu i netykiety.

Jeśli wyposażenie pracowni na to pozwala, jest także możliwość zapoznania się z programami graficznymi. Informatyka w szkole podstawowej, to również opcja na zdobycie podstawowych informacji z zakresu budowy komputera, jego podzespołów, a także obsługi. Uczniowie biegle posługują się pakietem Office, Paintem. Uczniowie mają też okazje zaznajomić się z różnicami w poszczególnych systemach operacyjnych, z rodzajami grafiki, z elementami typografii,
a także działaniem social mediów. 

Lekcje informatyki w szkole podstawowej - przedmiot „zapychacz”?

Wielu rodziców zastanawia się, czy informatyka w szkole podstawowej jest w ogóle potrzebna. Program i tak jest przeładowany, a dzieci w szkole spędzają wiele godzin. Wydaje się, że zdecydowanie ważniejsza jest matematyka, historia, język polski czy cały blok przedmiotów przyrodniczych, z których wiedza sprawdzana jest podczas egzaminów końcowych i odgrywa decydującą rolę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Pandemia koronawirusa nieco zmieniła nasze postrzeganie świata cyfrowego. Okazało się, że dla wielu uczniów tworzenie dokumentów w Wordzie, czy uczestniczenie w zajęciach w trybie zdalnym jest czymś niezwykle trudnym.

W erze wszechobecnego Internetu, niezwykle ważne są umiejętności biegłego poruszania się po sieci, znajomości platform niezbędnych do komunikacji czy też obsługi podstawowych programów do edycji tekstu i grafik. Informatyka jest niezwykle ważna również z punktu widzenia przyszłej pracy. Posady w branży IT od lat są w czołówce najlepiej opłacanych zawodów. Z roku na rok wzrasta także popularność e-commerce, digital marketingu czy copywritingu, w którym niezbędne jest szybkie pisanie wielu dobrych tekstów. Tę umiejętność ćwiczyć można już w szkole podstawowej i to właśnie na informatyce! W jaki sposób? Poprzez naukę pisania bezwzrokowego! Im szybciej dziecko zacznie przygodę z pracą na komputerze, tym sprawniej będzie sobie radziło z jego obsługą w przyszłości!

Więcej o tym, jak zachęcić dziecko do nauki przeczytacz na portalu dla nauczycieli stawiamnaedukacje.pl.