Każdy menedżer dba o więzi między członkami zespołu. Powinny stale angażować wszystkich w procesy zespołowe, motywując ich do bycia kimś więcej niż tylko współpracownikami. Doświadczeni liderzy zespołów dokładnie wiedzą, jak ważne jest wzajemne wspieranie się w pozytywny, zabawny sposób. Wiedzą też, że nieformalne zajęcia integracyjne i gry integracyjne to odpowiedni sposób na poprawę ducha zespołowego i zwiększenie solidności pracowników.

Bez względu na to, czy pracujesz w firmie tworzącej oprogramowanie, sklepie internetowym, czy zajmujesz się środkami masowego przekazu - budowanie zespołu z pewnością wzmocni Twój zespół i biznes. Połączenia w zespołach rozproszonych nie są łatwe do ustanowienia i utrzymania. Możesz zachęcić ich do nawiązania kontaktu przez e-mail. Aby jednak je przybliżyć, warto pomyśleć o zabawnych zajęciach.


Co to jest wirtualne budowanie zespołu?

Wirtualne budowanie zespołu to praktyka obejmująca organizowanie gier i zajęć online, które dają pracownikom zdalnym możliwość spotkań towarzyskich i komunikowania się ze współpracownikami, którzy rzadko spotykają się osobiście. Osoby pracujące zdalnie nie mają takich samych możliwości jak pracownicy w biurach, nie mogą wchodzić w interakcje poza zakresem pracy. A teraz opiszemy jeden z najbardziej widocznych problemów zespołów rozproszonych.

Problem: wirtualne zespoły mogą czuć się bardzo samotne

Każdy pracownik zdalny zazwyczaj koncentruje się na swoich własnych zadaniach i obowiązkach. Często kierują nimi indywidualnie. Rozproszeni pracownicy rzadko mają możliwość pełnej interakcji ze swoimi współpracownikami, jak w „zwykłym” biurze. Brak organicznych relacji może prowadzić do tego, że spotkania zdalne będą sprawiać wrażenie rutynowych, suchych i transakcyjnych, ponieważ po prostu trzymają się porządku obrad. Nikt nie będzie wiedział, o czym jeszcze rozmawiać poza pracą, ponieważ nigdy nie rozmawiają o tym na co dzień.


czytaj również -
3 sposoby na skuteczną integrację zespołu onlineCzy wirtualne zespoły tracą na komunikacji?

Niestety, bardzo często wirtualne zespoły powodują, że firmy tracą skuteczną komunikację, która jest tak kluczowa dla satysfakcji i utrzymania pracowników. Ludzie tracą tę okazję, by przypadkowo wpaść na siebie w pobliżu ekspresu do kawy i porozmawiać o sprawach niezwiązanych z pracą, takich jak hobby, bieżące wydarzenia sportowe, życie rodzinne, a nawet polityka. Możesz powiedzieć, że te interakcje i pogawędki nic nie znaczą, ale w rzeczywistości mają duży wpływ na wydajność zespołu i jego motywację. Kiedy członkowie zespołu czują się bliżej, poprawia się ich morale, wzrasta produktywność i rośnie poziom szczęścia. Co zatem menedżerowie powinni zrobić, aby stymulować silnego ducha zespołowego w środowisku pracy zdalnej?

Rozwiązanie: cokolwiek innego niż zwykłe, proszę

Odpowiedź jest prosta: kluczem jest zaangażowanie. Budowanie zespołu jest kluczowe zarówno dla zwykłych, jak i zdalnych zespołów. Jako menedżer powinieneś starać się tworzyć nietrywialne działania i gry budujące terminy online, które pomogą zwiększyć te czynniki tworzenia więzi zespołowej.