Oszczędzanie pieniędzy to coś, do czego każdy powinien dążyć. Jeśli nie masz nic zaoszczędzonego na nagłe wypadki, a gdy wydarzy się coś takiego jak nieprzewidziany wydatek medyczny lub naprawa samochodu, zostaniesz z dodatkowym długiem, który może wymknąć się spod kontroli.


Przerwij cykl i wypróbuj kilka z tych szybkich wskazówek, aby zaoszczędzić więcej pieniędzy. Oszczędzanie jest niezbędne do wszystkiego, od funduszu awaryjnego po spłatę długu. W tym przewodniku opisano kilka prostych sposobów, które pomogą Ci szybko zaoszczędzić pieniądze.


Poznaj znaczenie oszczędzania


Jeśli chodzi o oszczędzanie, jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania jest to, dlaczego musisz oszczędzać w pierwszej kolejności. Myślenie o rozsądku pomoże ci uniknąć wypadnięcia z wagonu oszczędnościowego.

Zrozumienie, dlaczego oszczędzanie jest tak ważne, jest jednym z pierwszych kroków na drodze do prawdziwej zmiany. Oszczędzanie na sytuacje kryzysowe, spłacanie długów i przygotowywanie się na duże wydatki na życie to jedne z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego finansowego dobrobytu.


Śledź swoje wydatki


Jeśli nie wiesz dokąd idą Twoje pieniądze, to trudno je zaoszczędzić. Aby śledzić swoje wydatki, musisz wiedzieć, na co wydajesz pieniądze. Wydawanie pieniędzy bez ich śledzenia może kosztować więcej, niż myślisz.

Aby lepiej zrozumieć, gdzie pieniądze przepadają, śledź swoje wydatki na telefonie, w arkuszu kalkulacyjnym lub nawet na dobrym, staromodnym papierze. Gdziekolwiek to robisz, śledź wszystko, na co wydajesz pieniądze.Porady123 - 100 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

Bez względu na to, gdzie jesteś na swojej drodze finansowej, musisz wiedzieć, że każdy może zmienić swoje życie i zacząć oszczędzać pieniądze. Czasami wystarczy pierwszy krok we właściwym kierunku, aby wszystko zaczęło działać na twoją korzyść.


Zaangażuj się w budżet


Gdy już wiesz, dokąd idą Twoje pieniądze, będziesz w stanie ustalić bardziej realistyczny budżet. Chociaż może być kuszące, aby utrzymywać liczby na jak najniższym poziomie, aby zgromadzić jak najwięcej do budżetu, jeśli nie są one oparte na rzeczywistych liczbach, możesz nie być w stanie utrzymać wydatków w tych granicach.

Powiedzmy, że decydujesz, że chcesz wydawać 200 złotych tygodniowo na artykuły spożywcze dla pięcioosobowej rodziny, podczas gdy czasami wydajesz nawet 400 złotych. Korzystając z tak niskiego szacunku, przygotowujesz budżet na niepowodzenie. Lepiej jest zawyżać koszty, niż je lekceważyć.


Płać gotówką


Jeśli masz problem z wydaniem za dużo za pomocą karty kredytowej lub debetowej, pomocne może być rozpoczęcie płatności gotówką. W ten sposób, jeśli nie masz gotówki, nie możesz zapłacić za to, co próbujesz kupić. Może to pomóc wytrenować mózg, aby nie domyślnie korzystał z karty kredytowej.

Płacenie tylko gotówką wymaga odrobiny uwagi i przygotowania. Kiedy masz tylko określoną kwotę pieniędzy, którą możesz wydać, musisz pomyśleć dwa razy, zanim dokonasz zakupów impulsywnych lub gdy nie patrzysz na metki z cenami.


Czytaj więcej: Własny biznes - poznaj siebie jako przedsiębiorcę

Automatyzacja


Jednym z najłatwiejszych sposobów na szybkie zaoszczędzenie pieniędzy jest zrobienie tego automatycznie. Kiedy pieniądze są automatycznie pobierane z Twojego konta rozliczeniowego, mogą one szybko wpłynąć na Twoje oszczędności, nawet nie zdając sobie sprawy, że tam były. Możesz to zrobić online w prawie każdym banku.

Wybierz kwotę, za którą możesz zbudować mieszkanie, ale nie zbyt dużą, by móc jeszcze zapłacić za rachunki lub jedzenie. Zaledwie niewielka, rozsądna suma przesyłana co tydzień lub miesiąc, może pomóc zgromadzić Twoje oszczędności.


Śledź oszczędności


Oprócz śledzenia wydatków należy również monitorować postępy w oszczędzaniu za pomocą dziennika oszczędności lub arkusza kalkulacyjnego. Tam możesz rejestrować swoje postępy, zobaczyć, gdzie zaoszczędziłeś najwięcej pieniędzy, gdzie możesz poprawić i gdzie możesz zmniejszyć wydatki lub zaoszczędzić jeszcze więcej.

Gdziekolwiek zdecydujesz się śledzić rzeczy, po prostu staraj się rutynowo zapisywać swoje postępy. Chociaż może wydawać się to czasochłonne, robienie tego przez kilka minut w tygodniu pozwoli ci zobaczyć cały obraz i jakie niesamowite postępy poczyniłeś. To z kolei zachęca do podejmowania lepszych decyzji i nawyków finansowych.


Użyj aplikacji do budżetowania


Istnieje kilka świetnych aplikacji do budżetowania, które pomogą Ci pozostać na bieżąco i rejestrować postępy. Aplikacje do budżetowania zazwyczaj synchronizują się ze wszystkimi kontami bankowymi. Możesz je połączyć ze swoim kontem rozliczeniowym, kontem oszczędnościowym, a także z kartami kredytowymi.

Korzystanie z aplikacji może nie tylko ułatwić śledzenie oszczędności, ale także pokaże dokładnie, na co wydajesz swoje pieniądze. Wiele aplikacji budżetowych dzieli wydatki między rachunki, rozrywkę, artykuły spożywcze, podróże i inne, aby uzyskać jeszcze lepszy wgląd w finanse.


Miej cotygodniowe kontrole


Kiedy pracujesz nad oszczędzaniem pieniędzy, ważne jest, aby regularnie sprawdzać samego siebie. Potraktuj to jako cotygodniowe lub miesięczne spotkanie budżetowe w pracy. Te kontrole pozwalają zobaczyć własne postępy i wprowadzić poprawki do następnego tygodnia lub miesiąca.

Podczas tych spotkań ze sobą, współmałżonkiem lub rodziną możesz zaplanować z wyprzedzeniem przyszłe cele oszczędnościowe, potrzeby i budżety. Możesz odpowiednio zaplanować, jeśli chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy lub dokonać poważnych wydatków, aby osiągnąć jeden ze swoich celów finansowych.


Wyznacz sobie małe cele


Jeśli chodzi o cele, chcesz wyznaczyć małe, możliwe do osiągnięcia cele, które pomogą Ci w osiągnięciu większych marzeń. Powiedzmy, że Twoim głównym celem jest zakup domu. Wyznacz sobie małe cele, takie jak spłata zadłużenia, oszczędzanie 200 zł miesięcznie na zaliczkę i spłacanie niewielkiego salda karty kredytowej.

Każdy mały cel powinien być taki, który można osiągnąć w krótszym czasie. Dzieląc duże wysiłki na zadania, które można wykonać, przygotowujesz się do sukcesu, zamiast czuć się przytłoczony ogromem tego, co próbujesz zrobić.


Zaplanuj swoje większe cele


Kiedy już zaplanujesz swoje wielkie cele, będziesz miał jaśniejszy obraz tego, do czego zmierzają Twoje małe cele. W przypadku domu Twoim głównym celem jest zakup domu, najlepiej z 20-procentowym zaoszczędzeniem na zaliczkę.

Twoje małe cele w tym scenariuszu są nisko zawieszonymi owocami, które przybliżają Cię o krok do większego celu. Możesz wyznaczyć sobie duży cel na każdy rok, co kilka lat lub wcześniej, w zależności od potrzeb.


Bądź kreatywny dzięki rozrywce


Rozrywka dla Ciebie lub Twoich dzieci może być kosztowna. Jednak gdy próbujesz zmniejszyć skalę i oszczędzać, chcesz mieć pewność, że nie pozbędziesz się całej rozrywki. Jeśli za bardzo się rozkręcisz, prawdopodobnie szybko spadniesz z hukiem.

Upewnij się, że nadal będziesz cieszył się życiem. Ale po prostu bądź bardziej kreatywny w sposobie spędzania czasu. Skorzystaj z bezpłatnych dni w muzeach, korzystaj z bezpłatnych zajęć na świeżym powietrzu i spędź więcej czasu w rodzinnym domu.


Oszczędzaj złotówki


Łatwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest oszczędzanie określonej kwoty w wyznaczonym okresie. Powiedzmy, że chcesz zacząć od niewielkiej kwoty 5 złoty dziennie. Dosłownie weź 5 złoty i włóż do słoika. Pod koniec roku zaoszczędzisz 1825 złoty.

Teraz powiedzmy, że chcesz zaoszczędzić więcej. Możesz wziąć udział w cotygodniowym wyzwaniu 4 zł, w którym na początek wpłacisz 4 zł na swoje konto bankowe. W następnym tygodniu 6 zł, potem 8 zł i tak dalej.


Kontynuuj dokonywanie płatności


Łatwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, których możesz nawet nie zauważyć, jest dokonywanie płatności nawet po spłaceniu długu. Załóżmy, że masz niewielką pożyczkę, z której spłacałeś 200 zł miesięcznie. Po spłaceniu pożyczki spłacaj 200 zł miesięcznie.

Gdy dotrzesz do końca roku, będziesz miał dodatkowe 2400 zł. Jeśli uda ci się to utrzymać przez pięć lat, zaoszczędzisz aż 18 000 zł. Im więcej oszczędzasz i im dłużej to robisz, tym lepiej.


Zwiększ oszczędności emerytalne


Jeśli jednym z Twoich celów oszczędnościowych jest lepsze przygotowanie się do emerytury, skorzystanie ze świadczeń oferowanych przez pracodawcę może mieć duże znaczenie. Na przykład, jeśli masz finansowanie przez pracodawcę i nie osiągasz maksymalnego poziomu, teraz jest na to czas. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracodawca wyrównuje Twoje składki.

Zawsze chcesz maksymalnie zwiększyć swoje składki i skorzystać z darmowych pieniędzy, które daje ci pracodawca. Jak najlepiej wykorzystaj lata swojej pracy, wnosząc jak najwięcej teraz. Odsetki pomogą jeszcze bardziej, zanim zdecydujesz się przejść na emeryturę.


Zatrzymaj resztę


Istnieje wiele aplikacji i programów, które pomagają automatycznie zapisywać zmiany po zakupach. Jeśli na przykład masz zsynchronizowaną aplikację z kartą debetową, za każdym razem, gdy coś kupujesz i następuje zmiana, kwota ta jest zaokrąglana w górę, a różnica jest zapisywana na koncie oszczędnościowym.

Na przykład kawa, która kosztuje 3,50 złoty, przyniosłaby 50 groszy oszczędności. Na początku może wydawać się, że to niewiele, ale kiedy robisz to dla każdej transakcji, szybko widzisz, jak gromadzą się oszczędności.


Plan kopertowy


Jeśli lepiej radzisz sobie z celami, gdy masz wizualne przypomnienie, abyś był na dobrej drodze, spróbuj użyć metody kopertowej do zapisywania. Dzięki takiemu podejściu oznaczasz kilka kopert nazwami różnych funduszy, na które Twoja gotówka zostanie przeznaczona. Możesz mieć na przykład kopertę na zakupy spożywcze, kopertę na kawę i kopertę na lunch.

Ustal budżet dla każdej koperty i wypełnij ją gotówką. Kiedy Twój budżet się wyczerpie, a gotówka zniknie, będziesz wiedział bez cienia wątpliwości, że nie możesz już więcej wydawać w tej puli przez tydzień.


Miej dni bez wydatków


Dni bez wydawania lub miesiące bez wydawania to świetny sposób na naprawdę szybkie zaoszczędzenie pieniędzy. Niezależnie od tego, od czego chcesz zacząć, wybierz określoną ilość czasu, kiedy nie możesz kupować niczego, co nie jest niezbędne.

Nieistotne rzeczy obejmują zakupy, zamawianie na wynos, kawę, wyjście do kina lub cokolwiek innego, co uważasz za nieistotny. Zacznij od wypróbowania jednego dnia, a następnie spróbuj przez tydzień.


Ustaw alerty


Jednym ze sposobów kontrolowania swoich finansów i rozliczania się jest ustawienie alertów na kontach. Jeśli pracujesz ze swoim partnerem nad celem oszczędnościowym, możesz ustawić alerty zarówno dla siebie, jak i dla partnera nawzajem, abyś mógł zobaczyć, jakie działania mają miejsce na Twoim koncie.

Możesz ustawić alerty dotyczące wydatków powyżej określonej kwoty w ciągu dnia, zakupów kartą debetową lub za każdym razem, gdy używasz karty kredytowej do zakupu przekraczającego określoną kwotę. Zwykle możesz to ustawić za pośrednictwem swojego banku.


Wstrzymaj się z zakupem 24-godziny


Jeśli chcesz coś kupić, próbując zaoszczędzić pieniądze, spróbuj zatrzymać przedmiot na 24 godziny. Powiedzmy, że zbliżają się wakacje i chcesz mieć nowe ubrania. Zanim pójdziesz i kupisz ubrania o wartości 600 zł, włóż wszystko do koszyka online i odczekaj 24 godziny, zanim ponownie je obejrzysz.

Kiedy przejdziesz do swojego koszyka, może się okazać, że nie chcesz już wszystkich tych przedmiotów i być może bez nich przeżyjesz, wydając 300 zł zamiast 600 zł na ubrania na podróż.


Świąteczne karty podarunkowe


Chociaż wydawanie kart podarunkowych, które otrzymasz zaraz po ich otrzymaniu, może być kuszące, spróbuj je zamiast tego zachować. Kiedy otrzymasz karty podarunkowe na przykład na święta lub urodziny, spróbuj zachować je wszystkie gdzieś poza zasięgiem wzroku.

Jeśli masz zachowany niezłą kolekcję kart podarunkowych, gdy nadejdzie przyjęcie urodzinowe lub okazja, w której musisz kupić prezent, będziesz mieć dostępną kartę podarunkową. Po prostu uważaj, aby je wykorzystać, zanim wygasną.


Użyj metody 50/30/20


Aby zaoszczędzić więcej pieniędzy, możesz wypróbować metodę 50/30/20, w której 50% dochodu przeznacza się na podstawowe i stałe koszty, takie jak mieszkanie, media i artykuły spożywcze. Następnie zabierasz 20% swojego dochodu na oszczędności, spłatę długu, fundusze awaryjne i emeryturę.

Ostatnie pozostałe 30 procent można by wykorzystać na rozrywkę osobistą, ubieranie się, spożywanie posiłków lub na inne zajęcia. To ustawia cię na solidne oszczędności i możesz zanurzyć się w swoich funduszach rozrywkowych, aby zaoszczędzić jeszcze więcej, gdy to możliwe.


Plan urlopowy


Chociaż wakacje mogą nie być tym, co przychodzi Ci do głowy w pierwszej kolejności, gdy myślisz o oszczędzaniu, ważne jest, aby nadal planować i budżetować te wycieczki, jeśli są dla Ciebie ważne. Jeśli masz wakacje na horyzoncie, im szybciej zaczniesz na nie oszczędzać, tym lepiej będziesz.

Kiedy zaczynasz planować wakacje, pamiętaj o elastyczności i wydatkach na rozrywkę. Mając wystarczająco dużo czasu na planowanie, możesz zaplanować dodatkowe oszczędności na wakacje każdego tygodnia. Możesz także wykonać kilka cięć, aby przygotować się na to, czego potrzebujesz.


Najpierw oszczędzaj, a wydaj później


Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, gdy chcesz zaoszczędzić pieniądze, jest zmiana sposobu myślenia w kierunku „najpierw oszczędzaj, a wydaj później”.

Pomysł polega na tym, że powinieneś automatycznie oszczędzać na to, czego potrzebujesz, a następnie mieć przydzielony budżet na wydatki. Nigdy nie powinieneś po prostu wydawać tego, co chcesz i mieć nadzieję, że zostało coś do uratowania. Oszczędzaj na pierwszym miejscu, nawet jeśli wydajesz.


Spłacić dług


Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie oszczędności jest spłata zadłużenia. Spłata zadłużenia oszczędza odsetki, a także powoduje szybsze zakończenie płatności. Z każdym spadkiem długu oszczędzasz pieniądze na odsetkach i opłatach.

Kiedy spłacasz swoje długi, odłóż te pieniądze z powrotem na oszczędności, automatycznie je przelewając. Szybko zauważysz, że saldo konta bankowego rośnie, gdy spłacasz więcej długów i przestajesz płacić kosztowne odsetki. Twój miesięczny budżet również zostanie zwolniony.


Zasada 30 dni


Jedną z najważniejszych zasad dotyczących finansów osobistych jest niepoddawanie się natychmiastowej gratyfikacji. Jednym z najłatwiejszych sposobów na przećwiczenie tego w prawdziwym życiu jest odczekanie 30 dni przed dokonaniem zakupu. Jeśli po 30 dniach nadal tego chcesz, możesz podjąć decyzję.

Odczekanie 30 dni daje trochę czasu na przemyślenie tego, co chcesz kupić, zanim się spieszysz i kupisz. Daje też trochę przestrzeni, aby nigdy więcej o tym nie myśleć. W takim przypadku znajdziesz tam swoją odpowiedź.