Istnieje szansa, że przeczytałeś wiersz lub dwa w szkole, udało ci się go zapamiętać w pewnym momencie, a może nawet sam napisałeś wiersz. Czym dokładnie jest poezja?


Dobrym sposobem na myślenie o poezji jest rozważenie jej gry słownej. Jak malarz używa farby lub rzeźbiarz używa gliny, poeta twórczo używa słów. W tym sensie poeta jest artystą słów. I, podobnie jak inne formy sztuki, tworzenie poezji może być przyjemnym lub poruszającym doświadczeniem.

Wielu uważa, że wiersz musi rymować, podążać za określonym formatem lub być głęboki i znaczący. Ale to nie do końca prawda. Zamiast myśleć o ograniczających słowach, lepiej myśleć o poezji jako twórczej formie ekspresji - takiej, która ma wiele narzędzi i stale się rozwija.

Więc jak wiersz różni się od innych rodzajów pisania? Większość tekstów, które czytasz i piszesz na co dzień - powieści, eseje, artykuły prasowe, czasopisma i blogi - jest napisana bez poetyckiej stylizacji. To pismo, które jest określane jako proza, składa się z zdań i akapitów, i zwykle jest po prostu umieszczony na stronie z niewielką uwagą.Utwory są przejmującym poetyckim studium życia i śmierci w nieludzkich warunkach. Za pomocą liryki poszukuje odpowiedzi na odwieczne pytania o naturę zła, istotę egzystencji, sens umierania. Pisze o cienkiej granicy między katem a ofiarą. O nieludzkim bestialstwie oraz sile woli przetrwania. Poświęca uwagę Naznaczonym – Żydom, którzy podczas II wojny światowej toczyli nieustanną walkę o kolejny dzień życia.


Poezja, z drugiej strony, jest napisana ze względu na jej sugestywne cechy - te cechy, które wywołują emocjonalną reakcję czytelnika lub tworzą doświadczenie. Wiersze mogą być napisane, aby brzmieć pięknie, aby opowiedzieć historię lub podzielić się wiadomością. Mogą mieć alternatywne znaczenie, mogą dzielić się uczuciem lub doświadczeniem - naprawdę, mogą wyrazić prawie wszystko. Ale główną różnicą między poezją a innymi formami pisania jest uwaga, jaką poeta przykłada do struktury, formy, tonu, wyboru słów i wszystkich tych rzeczy, które tworzą efekt, który poeta stara się osiągnąć.

Tak więc, jeśli poezja może być o wszystkim i o niczym, może być napisana w jakikolwiek sposób i może być napisana przez każdego, skąd wiemy, jak ją stworzyć? Dobrym miejscem na początek jest spojrzenie na to, co zrobili inni poeci. W kolejnych sekcjach przyjrzymy się, jakie są rodzaje wierszy, jakich narzędzi używa poeta do stworzenia wiersza i jak z czasem zmieniło się wyobrażenie o poezji.

Poezję można podzielić na kilka gatunków lub kategorii. Nie wszystkie wiersze pasują do kategorii, ale aby zrozumieć, o co chodzi w poezji, warto grupować wiersze na podstawie pewnych wspólnych cech.


Porady123 - Renezja

Życie jakie jest – każdy widzi. Nie dziwi więc, że co wrażliwsze osoby, starają się zbudować w sobie wewnętrzny świat równoległy, do którego wpuszczają tylko te emocje, które są im niezbędne dla utrzymania równowagi. Taka jest też tytułowa „Renezja”, Bezpańska Poetka o kilku niebach w zapatrzonych oczach, często stojąca jedną nogą w rzeczywistości, a drugą zakreślająca/rozszerzająca granice wyobraźni.


Poezja narracyjna to poezja, która opowiada historię. Podobnie jak narracja literacka, dzieje się jakaś akcja. Jednym z popularnych rodzajów poezji narracyjnej jest poezja epicka. Epicki wiersz to długi wiersz narracyjny, który zwykle śledzi życie i przygody bohatera. Starożytni Grecy pokochali swoją epicką poezję i wyprodukowali wielkie dzieła, którymi do dziś jesteśmy zafascynowani, takie jak "Iliada" Homera i "Odyseja".

Innym gatunkiem jest poezja dramatyczna. Jeśli kiedykolwiek czytałeś sztukę Williama Szekspira, to czytałeś poezję dramatyczną. Zasadniczo, poezja dramatyczna jest napisana z zamiarem przedstawienia go publiczności np. w teatrze.

Poezja liryczna jest rodzajem poezji, który przychodzi na myśl dla większości ludzi, gdy myślą o tym, czym jest wiersz. Poezja liryczna niekoniecznie opowiada historię, ma fabułę lub podąża za logicznym postępem. Chodzi bardziej o wykorzystanie elementów, takich jak rym i rytm, aby stworzyć ogólny efekt lub uczucie. Dobrym sposobem na zapamiętanie tego jest myślenie o tekstach w muzyce, ponieważ czasami poezja liryczna jest nastawiona na muzykę.

Czytaj również: Tworzenie idealnego rozdziału

Porady123 - Życie poezją myśli i słowa
Tomik wierszy – ,,Życie, poezją myśli i słowa” to zbiór różnorodnej tematyki utworów, które przeniosą Was czytelników w świat fantazji, marzeń, które wzbogacą waszą duszę o nowe doznania wprost ze świata szczęścia i smutku, melancholii i egzystencjalnych przemyśleń, wzbogacą wiedzę o otaczającym nas świecie fauny i flory, całej natury, a w końcu poznacie moje wnętrze – moje życie pisane wierszem.


Istnieją inne gatunki, które można zgrupować poezji, w tym poezji satyrycznej i poezji prozy, ale ogólnie rzecz biorąc, większość poezji można sklasyfikować jako narracji, liryczny lub dramatyczny.

Czytaj również: Najlepsza poezja współczesna