10 technik lepszej negocjacji

Negocjacje to umiejętność, która może pomóc właścicielowi firmy stworzyć większą wartość i rozwijać się Ważne jest, aby znać różne rodzaje negocjacji i kiedy należy z nich korzystać. Oto niektóre z najważniejszych umiejętności negocjacyjnych:

Młodzi biznesmeni nie zawsze są najlepszymi negocjatorami. Zaczynając jako właściciel firmy po raz pierwszy i odkrywają (ku ich zdziwieniu), że prawie wszystko wymaga jakiegoś rodzaju negocjacji i nie zawsze znają odpowiednie techniki negocjacyjne.

Prowadzenie biznesu wymaga dosłownie setek negocjacji. Niektóre są małe, jak zapewnienie najlepszej ceny papieru do drukarek. Inne to ustalenie warunków oferty, które mogą być kluczowe aby Twój biznes odnosił sukces. Czasami bywasz kupującym; innym razem sprzedawcą. Niezależnie od tego to umiejętności negocjacyjne nie różnią się tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, a obie pozycje wymagają pewnej biegłości w tej dziedzinie.

U niektórych osób umiejętności negocjacyjne przychodzą naturalnie. Takie osoby już w wieku czterech lat zaczęli już negocjować z rodzicami dodatkowy czas na oglądanie telewizji. Dla większości ludzi jest to zwykle efekt dużego wysiłku i wieloletniego doświadczenia - umiejętności tej muszą się uczyć samodzielnie. Rzadko zdarza się, że jest to coś, czego można się nauczyć poprzez podstawową edukację.

Negocjacje to proces wymagający umiejętności. Niektóre z najważniejszych umiejętności negocjacyjnych to:

  • Bądź świadomy własnych interesów i interesów swojego partnera
  • Zrozum i zidentyfikuj taktyki, strategie i techniki negocjacyjne
  • Negocjuj z empatią dla swojego partnera
  • Buduj zaufanie u swojego odpowiednika, będąc autentycznym

 

negocjacje


 

Poznaj 10 taktyk, które pomogą Ci stać się lepszym, pewniejszym negocjatorem

Negocjacje mogą być wyczerpującym i stresującym procesem. Być może będziesz musiał negocjować ze swoim partnerem lub umowę, która może zaoszczędzić firmie miliony.

Tu znajdziesz 10 taktyk, które pomogą Ci stać się lepszym negocjatorem i czuć się pewniej w procesie.

 

Przygotuj się do negocjacji

Wejście w negocjację bez odpowiedniego przygotowania równa się z przegraną. Zacznij od siebie. Upewnij się, że wiesz, czego naprawdę chcesz. Zbadaj drugą stronę, aby lepiej zrozumieć jej potrzeby, a także mocne i słabe strony. Poproś o pomoc ekspertów, takich jak księgowy, prawnik lub guru technologiczny.

 

Zwróć uwagę na czas negocjacji  

W każdych negocjacjach ważny jest czas. Jasne, musisz wiedzieć, o co prosić, ale także być cierpliwym. Są chwile, aby iść naprzód oraz aby czekać. Kiedy czujesz się pewniej, jest to czas, aby zacząć atak i zdobyć to, co chcesz. Ale uważaj na zbyt mocne naciskanie i zatruwanie jakiegokolwiek długoterminowych relacji.

 

Porzuć swoje ego

Najlepszych negocjatorów albo to nie obchodzi, albo nie okazują, że zależy im na tym, komu przypadnie zasługa udanej transakcji. Ich talent polega na tym, aby druga strona poczuła, że ​​ostateczne porozumienie było ich pomysłem.

 

Rozwiń swoje umiejętności słuchania    

Najlepsi negocjatorzy są często cichymi słuchaczami, którzy cierpliwie pozwalają innym zabrać głos, gdy przedstawiają swoje stanowisko. Nigdy nie przerywają. Zachęć drugą stronę do rozmowy jako pierwsza. Chociaż nie zawsze jest to prawdą, ogólnie lepiej jest siedzieć spokojnie i pozwolić drugiej stronie iść pierwszej.

 

Kto nie pyta, ten nie wie

Inna zasada negocjacji brzmi: „Mierz wysoko lub wracaj do domu”. W ramach przygotowań określ najwyższą uzasadnioną cenę. Dopóki potrafisz przekonująco argumentować, nie bój się mierzyć wysoko. Ale bez ultimatum, proszę. Oferty typu „bierz lub spadaj” są zwykle nie na miejscu.

 

Przewiduj kompromis

Należy spodziewać się ustępstw i planować, jakie mogą być. Oczywiście druga strona myśli tak samo, więc nigdy nie przyjmuj ich pierwszej oferty. Nawet jeśli jest to lepsze, niż się spodziewałeś, przećwicz swój najlepszy wyraz rozczarowania i grzecznej odmowy. Nigdy nie wiesz, jaką jeszcze propozycję możesz dostać.

 

Oferuj i oczekuj zaangażowania

Supeł, który zapobiega rozwiązaniu umów, jest niezachwianym zobowiązaniem do spełnienia. Powinieneś oferować ten poziom komfortu innym. Podobnie unikaj transakcji, w których druga strona nie wykazuje zaangażowania.

 

Nie absorbuj ich problemów  

W większości negocjacji usłyszysz o wszystkich problemach drugiej strony i powody, dla których nie mogą Ci one dać tego, czego chcesz. Chcą, aby ich problemy stały się Twoimi, ale nie pozwól im. Zamiast tego zajmij się każdym, gdy tylko się pojawią i spróbuj je po kolei rozwiązać. Jeśli na przykład ich „budżet” jest zbyt niski, może są inne miejsca, z których mogłyby pochodzić pieniądze.

 

Trzymaj się swoich zasad  

Jako osoba fizyczna i właściciel firmy prawdopodobnie masz zestaw podstawowych zasad i wartości, których po prostu nie chcesz pójść na kompromis. Jeśli uznasz, że negocjacje przekraczają te granice, może to być umowa, bez której możesz żyć.

 

Zakończ spotkanie potwierdzeniem

Pod koniec każdego spotkania (nawet jeśli ostateczne porozumienie nie zostanie osiągnięte) podsumuj omówione punkty i wszelkie obszary porozumienia. Upewnij się, że wszyscy potwierdzają. Dalsze działania w postaci odpowiednich listów lub e-maili. Nie zostawiaj niezamkniętych spraw.

 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.