11 oznak, że spędzasz zbyt dużo czasu w domu

Jeśli zbyt dobrze zagnieździłeś się w swoim domu, to z czasem może się Tobie wydawać on azylem - przytulną, czystą przestrzenią, do której nie możesz się doczekać przyjazdu po długim dniu i miejscem, w którym czujesz się najbardziej sobą.

 

Relaksujący i cenny jest czas spędzony samotnie w domu w naszym intensywnym życiu, ale łatwo jest przekroczyć tę granicę i wkroczyć na terytorium Pustelnika. Wszystko zaczyna się, gdy czujesz się tak wygodnie na tej swojej miękkiej kanapie, że zaczynasz się zastanawiać, jaki jest sens wychodzenia na miasto . Zanim się zorientujesz, minęło siedem weekendów z rzędu, a jedyną żyjącą osobą, którą widziałeś poza pracą, jest dostawca pizzy.


Mnóstwo ludzi regularnie zmaga się z samotnością i jest to uczucie, które ma poważne konsekwencje fizyczne. Bycie samotnym przez zbyt długi czas może potencjalnie wpłynąć na poziom dopaminy w mózgu, co może zachęcić Cię do podejmowania bardziej impulsywnych decyzji i zwiększenia poziomu stresu. Niektóre badania wykazały nawet, że chroniczna samotność może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 45%. Badania przeprowadzone w Harvardzie sugerują również, że osoby samotne doświadczają 20% szybszego spadku funkcji poznawczych niż osoby szczęśliwie otoczone przyjaciółmi i rodziną.


Oczywiście, jeśli powodem, dla którego zawsze jesteś w domu, jest przewlekła depresja lub zaburzenie lękowe , trzeba będzie uzyskać profesjonalnej pomocy, aby wydostać się z rutyny. Ale dla innych może to być tylko kwestia uznania, że spędzają zbyt dużo czasu w domu.


Oto 11 oznak, że spędzasz zbyt dużo czasu w domu.   

 

1. Twoje kapcie są częściej przydatne niż buty.
Jeśli Twoja szafa od dawna nie ujrzała światła dziennego, możesz rozważyć wyjście z domu. Te wspaniałe buty, które masz z super wyprzedaży, zasługują na szansę, aby dumnie przechadzać się po mieście, a to wystarczający powód, aby zabłysnąć Swoim wdziękiem towarzyskim (nie martw się, wciąż gdzieś tam jest).


2. Prawie zawsze nosisz spodnie dresowe
Spodnie dresowe mogą być eleganckie. Spodnie dresowe mogą być fajne. Ale bądźmy szczerzy. Jeśli nosisz je w każdej sekundzie nieobecności w pracy, osiągnąłeś status pustelnika i prawdopodobnie nadszedł czas, abyś zrobił porządne pranie.

3. Nie jadłeś w restauracji od wieków
Dom pełny po rozrzuconych pojemnikach na wynos to dom osoby, która potrzebuje pomocy z zewnątrz. Niestety, obecnie technologia jest tak zaawansowana, że wystarczy kliknąć przycisk w telefonie, aby w ciągu kilku minut otrzymać ciepły posiłek. Oprzyj się jednak pokusie pójścia na łatwiznę. Zadzwoń do znajomych i choć raz zjedz posiłek w przyjemnej restauracji.

4. Czujesz, że nie zostało nic ekscytującego do oglądania
Każdy posiada program telewizyjny (lub dwa), na punkcie którego obecnie ma obsesję. Aby jednak utrzymać pewien poziom podniecenia wokół wybranego programu, musisz poświęcić trochę czasu między emisjami epizodów. Jeśli okaże się, że tak bardzo zajadasz się telewizją, że nie możesz nawet pomyśleć, jaki program obejrzeć następny, powinieneś zrobić sobie przerwę od ekranu i może zamiast tego dołączyć do fanów książek.

5. Spędzasz więcej czasu na rozmowach z ludźmi online niż osobiście
Gdy tylko media społecznościowe staną się Twoim głównym sposobem na kontakt ze znajomymi, to masz problem. Nie ma nic bardziej samotnego niż fizyczna izolacja od ludzi, których kochasz, więc nie myśl, że przeglądanie profilów Twoich znajomych liczy się jako prawdziwy sposób na spędzanie z nimi czasu.

6. Twoi znajomi już nie zawracają sobie głowy zapraszaniem
Twoi przyjaciele nie są głupi, więc kiedy w kółko odmawiasz ich prośbom o zabranie Cię, w końcu całkowicie przestaną Cię zapraszać. W końcu potrafią tylko kilka razy znieść odrzucenie. Twoja kolej, aby wstać i wyrwać ich na kufel piwa.

7. Nie masz hobby ani zajęć poza domem
Jasne, rzeczy takie jak robienie na drutach lub gry online mogą być liczone jako zainteresowania, ale wszystkie Twoje hobby skupiają się tylko na tym co dzieje się w czterech ścianach Twojego mieszkania. Rozważ podjęcie nowych hobby, które wymagają od Ciebie wyjścia z domu i spotkań towarzyskich, takich jak lekcja tańca lub wolontariat w schronisku dla zwierząt.

8. Jedynym momentem, w którym spotykasz swoich przyjaciół, jest ich przyjście
Ponieważ Twoi znajomi pogodzili się z faktem, że nie wyciągasz tyłka z domu nawet na godzinkę na piwo, to jedyny czas, w którym możesz spędzić trochę czasu twarzą w twarz, bycie gospodarzem. Chociaż goszczenie ludzi może być równie zabawne, jak wyjście na obiad (lub nawet zabawniejsze, szczególnie dla introwertyków), upewnij się, że nie wpadniesz w nawyk spotykania tylko w ten sposób swoich przyjaciół. Nadal jest to zachowanie pustelnika, jeśli tylko w taki sposób czujesz się komfortowo.

9. Częściej rozmawiasz ze swoim zwierzakiem niż z jakimkolwiek człowiekiem
Nie ma nic złego w byciu miłośnikiem widywania zwierząt aniżeli ludzi, więc stereotyp musi natychmiast umrzeć. Niemniej jednak nie chcesz zmienić się w osobę, która spędza tak mało czasu z ludźmi, że Twój zwierzak staje się jedyną osobą, z którą komunikujesz się osobiście, ponieważ może to stać się bardzo dla Ciebie samotne.

10. Otrzymujesz wszystkie artykuły gospodarstwa domowego
Zakupy online to prezent od niebios, ale może to być tak samo błogosławieństwo jak i przekleństwo, że możesz zamówić pastę do zębów, papier toaletowy i szampon w mgnieniu oka i mieć je pod drzwiami w ciągu dwóch dni. Gdy zastąpisz wszystkie zakupy na świeżym powietrzu godzinami wirtualnego przeglądania, to zbierz się, umyj włosy i wyjdź z domu, aby kupić wszystko, czego potrzebujesz. Może to być mniej wygodne, ale świeże powietrze dobrze Ci zrobi.

11. Czujesz się zdenerwowany, kiedy myślisz o wyjściu na imprezę
Niepokój ma tendencję do wkradania się, gdy odpadasz od nawyku bycia towarzyskim. Twój umysł płata ci figle, przekonując Cię, że straciłeś wszelką zdolność do bycia zabawnym i godnym zaufania. Ten strach może być również oznaką lęku społecznego , więc jeśli ten lub którykolwiek z innych znaków na tej liście brzmi znajomo w sposób mniej niż zabawny, możesz rozważyć pójście z nim do profesjonalisty. 

Nie ma wstydu w sięganiu po pomoc - nawet jeśli wymaga to od Ciebie wyjścia z domu.

 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.