Chciałbym założyć własną firmę, ale nie mam pomysłu...

Marzysz o byciu swoim własnym szefem? Jeśli chcesz założyć własną firmę , ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo pasji, ambicji, przedsiębiorczego talentu i dobrego pomysłu. 

Chciałbyś pracować na własny rachunek, ale nadal szukasz pomysłu na swój biznes? Wyjaśniamy, gdzie szukać inspiracji i jakie kroki podjąć, aby rozpocząć własny biznes.
 

Pomysły na biznes
 

Kluczem do sukcesu jest dobry pomysł, ale co jeśli nie masz jeszcze jasnego pojęcia o biznesie, który chcesz rozpocząć? Nie panikuj jeśli pomysł na Twój biznes nie jest od razu oczywisty, poszukaj wokół siebie inspiracji. 

Śledź wiadomości


 

Chcesz być kreatywny? Internet jest pełen nowych pomysłów na biznes, a blogi zawierają mnóstwo wywiadów z kreatywnymi przedsiębiorcami, wskazówek i artykułów na temat aktualnych trendów. Chyba że wolisz zmienić kurs? Niezależnie od wybranego sektora ważne jest, aby uważnie śledzić wiadomości z sektora , który najbardziej Cię ekscytuje.

Każdego dnia w mediach społecznościowych i wiadomościach udostępniany jest prawdziwy skarb informacji. To da ci dobry przegląd branży, tego, co się tam dzieje i co interesuje ludzi. Upewnij się, że jesteś na bieżąco, aby Twój pomysł był dostatecznie dopasowany do docelowych odbiorców. Artykuły w gazetach i czasopismach (online), programy telewizyjne i radiowe, media społecznościowe lub biuletyny mogą po prostu ujawnić idealną niszę na rynku.

 

Poznaj siebie

 

Ważne jest nie tylko poznanie zapotrzebowania, ale także tego, co lubisz robić. Jakie masz talenty? Lubisz pracować samodzielnie i chcesz rozpocząć działalność we własnym domu? A może rozwijasz się, gdy spotykasz wielu ludzi w ciągu dnia?

 

Możesz także zadać sobie następujące pytania:

Jaki biznes lubię, który ma rynek, ale w którym nie jestem dobry? Może istnieć kurs lub szkolenie, które może poprawić twoje umiejętności w tej czynności.

W jakim biznesie jestem dobry, gdzie jest rynek, ale nie lubię tego robić? Spróbuj wymyślić, jak sprawić, by było to przyjemne, ale nie zmuszaj się. Jeśli nie lubisz czegoś robić, Twój pomysł raczej nie przerodzi się w udany biznes.

Jaka aktywność mi się podoba i gdzie jestem dobry, ale na którą nie ma popytu? Przestudiuj swój pomysł i - kto wie? - może zainspirują Cię inni ludzie. Może nadal istnieje rynek, ale ludzie jeszcze go nie znają. 

Poszerz swoją wiedzę

 

Dla osoby samozatrudnionej istotne jest ciągłe wzbogacanie swojej wiedzy, zwłaszcza jeśli nadal poszukujesz pomysłu na swój biznes. Kurs lub szkolenie nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o najnowszych osiągnięciach w branży i pozwoli od razu dowiedzieć się, czy to naprawdę Twój cel.

Innym sposobem, aby dowiedzieć się więcej, jest podróżowanie. Zejdź z utartych szlaków i wybierz się na przygodę. Być może spotkasz ludzi, którzy myślą podobnie jak Ty, albo zostaniesz skonfrontowany z koncepcją lub projektem, który wpłynie na Twoje myślenie. 

Jak opłacalny jest Twój pomysł na biznes?

 

Przed przystąpieniem do tworzenia biznesplanu najlepiej przetestować swój pomysł, aby mieć mocną koncepcję. Sprawdź, czy Twój pomysł już istnieje, a jeśli tak, jak możesz go ulepszyć. Możesz także wykonać test w swoim otoczeniu i zobaczyć, jak ludzie reagują na Twój pomysł. Czy Twoja koncepcja jest jasna i wytrzymała? A może stawia więcej pytań niż dostarcza rozwiązań?

Weź również pod uwagę konsekwencje dla swojej osobistej sytuacji i bliskich Ci osób. Czy w momencie premiery masz wystarczające dochody, aby utrzymać swoją rodzinę? Ile czasu chcesz i możesz go poświęcić? Czy zamierzasz zacząć od kilku godzin tygodniowo, w niepełnym wymiarze godzin czy bezpośrednio w pełnym wymiarze godzin? Zamierzasz podjąć decyzję sam czy z kimś pracować?

Nie jesteś sam. W odpowiednim czasie zasięgnij porady u profesjonalnych doradców i osób wokół ciebie.


 

Od pomysłu do biznesu

 

Gdy tylko Twoja koncepcja jest gotowa, czas podjąć działania. Czy znalazłeś idealną niszę? Więc lepiej chroń swój pomysł. W przeciwnym razie każdy może to wykorzystać. Niezależnie od Twojego pomysłu niezbędny jest biznesplan. Czy możesz rozpocząć działalność bez pieniędzy lub z kilkoma drobnymi inwestycjami? A może powinieneś poszukać dodatkowego kapitału? Plan finansowy daje lepsze wyobrażenie o kosztach i wymaganych inwestycji i pomoże przekonać bank, inwestorów i władz publicznych. 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.