Ile wody należy pić każdego dnia?

Twoje ciało składa się w około 60% z wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne do utrzymania ogólnego dobrego stanu zdrowia. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, ile wody powinieneś pić.

 

Ile litrów wody jest wystarczająca?

 

Według wielu lekarzy ludzie po prostu nie piją wystarczającej ilości wody. W rzeczywistości wiele osób pije tylko połowę tego, co powinni. Ciągle tracisz wodę poprzez normalne procesy organizmu, takie jak pocenie się i oddawanie moczu. Ale nie ma jednego jednoznacznego konsensusu co do tego, ile wody należy pić, aby uzupełnić utraconą wodę.

Wiele osób zna zasadę picia 2 litrów wody dziennie. Osoby, które żyją w gorącym klimacie i dużo ćwiczą, potrzebują spożyć większą ilość wody, podczas gdy osobniki żyjące w zimnym klimacie już znacznie mniej. Najlepiej jest użyć do tego kalkulatora dzięki któremu po wprowadzeniu swojej wagi oraz wieku można obliczyć ilość dziennego zapotrzebowania wody.

Szybkim sposobem oceny, czy otrzymujesz wystarczającą ilość wody, jest sprawdzenie moczu. Jeśli Twój mocz jest bardzo jasnożółty lub nawet przejrzysty i ma słaby zapach, jesteś dobrze nawodniony. Jeśli Twój mocz jest ciemnożółty i wyczuwalny, oznacza to, że jesteś odwodniony.


 

Jak możesz włączyć wodę do swojej diety?


Wiele potraw i napojów zawiera dużą ilość wody, więc nie myśl, że jesteś skazany na picie dużych ilości H2O, aby zachować zdrowie. Zwykła woda nie jest jedynym napojem, który wpływa na równowagę płynów. Kawę i herbatę można zastąpić, aby zmienić tempo. Ponadto pij niewielkie ilości wody przez cały dzień, zamiast próbować dostać to wszystko za jednym razem.

 

Jakie problemy zdrowotne może poprawić picie wody?

 

Pewne problemy zdrowotne mogą dobrze reagować na zwiększenie spożycia płynów. Należą do nich zaparcia, niektóre nowotwory (szczególnie pęcherza i okrężnicy), kamienie nerkowe i trądzik. Potrzeba więcej badań w tej dziedzinie, ale wydaje się, że w tych warunkach pomaga zwiększony pobór wody.


Czy picie wody może pomóc schudnąć?


Opinia na ten temat jest różna. Jednak wydaje się, że zwiększenie spożycia wody przyspiesza metabolizm i zmniejsza apetyt, a tym samym może przyczynić się do utraty wagi. Picie wody (szczególnie przed posiłkami) w połączeniu z odpowiednią dietą z pewnością wprowadzi Cię w drogę do lepszego zdrowia.

 

Jakie czynniki wpływają na zapotrzebowanie na płyny, wodę? 

 

Różne czynniki mogą zwiększać lub zmniejszać ilość płynów potrzebnych organizmowi do jak najlepszego funkcjonowania.

 

Płeć

W porównaniu z osobami płci żeńskiej, mężczyźni zazwyczaj potrzebują więcej płynów, aby utrzymać zwiększoną masę ciała, niższą średnią ilość tkanki tłuszczowej i zwiększone spalanie kalorii każdego dnia.

 

Masy ciała

Zgodnie z artykułem opublikowanym w lipcu 2016 roku w Annals of Family Medicine, na zapotrzebowanie na wodę wpływa powierzchnia ciała, tempo przemiany materii i masa ciała . W rezultacie wraz ze wzrostem masy ciała wzrasta również zapotrzebowanie na płyny, zauważa University of Missouri System .

 

Etap życia

Podobnie, gdy ktoś jest w ciąży, potrzebuje dodatkowych płynów, aby utrzymać poziom płynu owodniowego i utrzymać stały wzrost dziecka. Jeśli karmisz rosnące dziecko, musisz pić więcej płynów, aby twoje ciało mogło wyprodukować wystarczającą ilość mleka.

 

Jakość diety

Żywność, którą spożywasz, wpływa również na Twoje nawodnienie i ilość płynów, które będziesz potrzebować. Na przykład, jeśli codziennie dostajesz dużo owoców i warzyw (oba są wypełnione wodą, sokami), nie będziesz musiał połykać tyle wody.

Zupa to kolejna żywność bogata w płyny, która może pomóc w osiągnięciu docelowego spożycia wody.

Jeśli codziennie jesz dużo tych produktów, nie będziesz musiał pić aż tak dużo. Ale jeśli spożycie owoców i warzyw jest niskie w danym dniu, kilka dodatkowych szklanek wody zrekompensuje brakujący płyn.

 

Poziom aktywności

Kiedy pocisz się podczas ćwiczeń lub w upalny letni dzień, będziesz musiał uzupełnić utracone płyny, pijąc więcej H 2 O. Intensywność i czas trwania ćwiczeń wpływa na to, jak dużo pocisz się i twoje późniejsze zapotrzebowanie na płyny. Genetyka i stopień przyzwyczajenia do danego klimatu mogą również wpływać na objętość potu.

Niestety, obliczenie dokładnej utraty nawodnienia w wyniku aktywności fizycznej jest skomplikowane, ponieważ ludzie pocą się w drastycznie różnym tempie. Innymi słowy, nawet w dokładnie tych samych warunkach, dwie osoby tej samej płci, o tej samej wadze oraz podobnej diecie będą się inaczej pocić – i dlatego potrzebują różnych ilości płynów.

 

 

Znaczenie pozostawania nawodnionym


Chociaż zapotrzebowanie na wodę jest różne, jedno jest pewne: zaspokajanie osobistych potrzeb związanych z nawodnieniem każdego dnia przyniesie ogromne korzyści dla Twojego zdrowia.


Rzeczywiście, dobre nawodnienie utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, smaruje stawy i reguluje temperaturę ciała. Odpowiednie nawodnienie pomaga lepiej spać, jaśniej myśleć, a nawet poprawia nastrój!

 

Ostatnia rzecz: nie zalewaj swojego systemu od razu


Ważne jest stopniowe picie wody w ciągu dnia. Zbyt dużo wody na raz może zwiększyć ryzyko stanu zwanego hiponatremi , który występuje, gdy elektrolity w organizmie ulegną wyczerpaniu. Hiponatremia może zagrażać życiu.


Końcowe przemyślenia


Picie wody to jedna z najprostszych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić ogólny stan zdrowia. Kiedy jesteś spragniony, Twoje ciało mówi Ci, że jest odwodnione. Spróbuj wprowadzić więcej wody do swojej diety. Możesz być mile zaskoczony tym, o ile lepiej się poczujesz. 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.