Search

Suggested keywords:

Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?

post-title

Depresja to poważna choroba psychiczna, która dotyka ludzi w każdym wieku, każdej rasy i płci. Powoduje więcej niepełnosprawności niż wiele chorób przewlekłych, w tym choroby serca i raka.

Depresję można leczyć, ale nie wtedy, gdy się ją ignoruje. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich może mieć depresję, oto kilka kroków, które mogą pomóc:

 

Pokaż, daj wsparcie

Najlepszym sposobem na wyleczenie osoby z depresją jest leczenie, w tym przyjmowanie leków i terapia. Osoba ta potrzebuje twojego zrozumienia i wsparcia podczas przechodzenia przez ten proces. Może to oznaczać bycie cierpliwym, kiedy ma złe dni lub tygodnie, w których nie wydaje się być sobą - a także pozwolenie na czas wolny od pracy, jeśli jest to konieczne (pod warunkiem, że jest to bezpieczne). Oznacza to również zachęcanie ich, gdy ich stan się poprawia - może nawet wspólne świętowanie małych osiągnięć! Pamiętaj jednak: Tylko dlatego, że ktoś ma epizod raz, nie oznacza, że to się powtórzy, więc nie odpisuj każdego wspólnego dnia jako beznadziejnego, dopóki nie udowodni się, że jest inaczej przez wielokrotne bolesne doświadczenia w czasie - zwłaszcza jeśli to, co się stało, było na tyle traumatyczne, że spowodowało długotrwałe szkody (np. PTSD).
 

Zachęcaj do leczenia

Zachęcanie do leczenia. Pierwszym krokiem w pomaganiu osobie z depresją jest zachęcenie jej do poszukiwania leczenia. Możesz to zrobić przedstawiając jej opcje i upewniając się, że jest świadoma korzyści płynących z leczenia. Jeśli zdecydują się na leczenie, wspieraj ich decyzję i upewnij się, że wiedzą, jak ważne jest, aby dbali o siebie podczas leczenia.

Jeśli nie chcą leczenia, pomocne może być umówienie się na spotkanie ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Pozwoli to zorientować się, jakie opcje są dla nich dostępne, a także może pomóc im uświadomić sobie, że choroba psychiczna nie jest czymś, czego powinni się wstydzić.
 

Rozmawiaj z bliską osobą

Rozmowa z kimś o jego depresji może być trudna, ale jest to ważny krok w kierunku pomocy w szukaniu leczenia. Twoja ukochana osoba może nie być gotowa na zaakceptowanie pomysłu, że potrzebuje leczenia medycznego w związku ze swoją depresją; rozmowa o tym może pomóc jej uświadomić sobie, że istnieją różne opcje, a tobie da szansę na przygotowanie się na to, co może nastąpić później.

Jeśli obawiasz się, że twoja ukochana osoba ma depresję i nie korzysta z profesjonalnej pomocy, porozmawiaj z nią o leczeniu - być może będziesz musiał poruszyć ten temat kilka razy, zanim będzie gotowa go rozważyć. Ważne jest, aby zachować otwartą komunikację podczas tego procesu, aby nikt nie czuł się atakowany lub oceniany, kiedy dzieli się swoimi uczuciami. Kiedy Twoja bliska osoba zdecyduje się na leczenie, spróbuj wyrazić swoje wsparcie poprzez zachęcanie do zdrowych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie, ponieważ mogą one pomóc w procesie zdrowienia (i sprawić, że Ty również poczujesz się lepiej).
 

Zachowaj pozytywne nastawienie

Możesz pomóc swojej ukochanej osobie, zachowując pozytywne nastawienie. Dobrym sposobem na to jest bycie cierpliwym i życzliwym. Nie próbuj naprawiać sytuacji, ale zaoferuj bezwarunkowe wsparcie. Ważne jest, abyś był przy niej przez cały czas, aby czuła się bezpieczna i pewna, kiedy radzi sobie z depresją.

Staraj się nie udzielać rad ani nie dzielić się swoimi przemyśleniami na temat ich sytuacji, chyba że sami o to poproszą. Jedyne, co powinieneś robić, to słuchać, kiedy mówią o swoich uczuciach, myślach i doświadczeniach związanych z depresją; w ten sposób możesz lepiej zrozumieć, przez co przechodzą na poziomie osobistym, tak abyście oboje mogli znaleźć rozwiązania, jak najlepiej skutecznie leczyć depresję, aby zapobiec nawrotowi choroby lub jej nawrotom w późniejszym okresie, kiedy znów nadejdzie czas (co zwykle się zdarza).
 

Dbaj o siebie

Dbanie o siebie jest ważną rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy Twoja bliska osoba zmaga się z depresją. Oznacza to, że należy upewnić się, że ty również odpowiednio dbasz o siebie. Będziesz bardziej skuteczny w pomaganiu bliskiej osobie, jeśli sam będziesz zdrowy i wypoczęty. Nie zaniedbuj własnych potrzeb i obowiązków, próbując pomóc komuś innemu; to tylko pogorszy sprawę!

Nie odkładaj dbania o siebie na później. Rób przerwy w ciągu dnia, jeśli to konieczne, nawet jeśli tylko na kilka minut; to da wam obu czas z dala od siebie, tak że żadna osoba nie musi się martwić o bycie przytłoczonym przez negatywne emocje podczas interakcji, które mogłyby pogorszyć sprawy, niż już są (chociaż może to być trudne na początku).

Upewnij się, że obie osoby zaangażowane mają wystarczająco dużo snu każdej nocy-7-9 godzin na noc jest idealny i jeść zdrowe posiłki tak często, jak to możliwe (trzy zrównoważone posiłki plus przekąski). Upewnij się, że obie osoby ćwiczą regularnie; nawet tylko pięć minut dziennie może zrobić wielką różnicę w czasie! Róbcie razem rzeczy takie jak wspólne spacery na łonie natury, gdzie nie będzie żadnych rozpraszaczy poza samą naturą.
 

Ważne jest, aby być przy bliskiej osobie z depresją.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc bliskiej osobie z depresją. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby być przy niej i dać jej znać, że nie jest sama w swoich zmaganiach. Możesz również zaoferować praktyczną pomoc, np. dzwonić lub pomagać w pracach domowych.

Ponadto należy regularnie kontaktować się z osobą, która cierpi na depresję. Daj jej znać, że ją wspierasz i że jej uczucia są ważne. Jeśli to możliwe, staraj się nie brać do siebie negatywnych komentarzy lub zachowań bliskiej osoby - to nie chodzi o ciebie! Pomocne może być również przypomnienie sobie, że poprawa może potrwać (i często trwa długo).

 

Jeśli masz problemy z pomocą bliskiej osobie z depresją, pamiętaj o cierpliwości i zrozumieniu. Nie możesz wyjść z depresji ani sprawić, by ktoś inny z niej wyszedł. Wymaga to czasu, ale możesz pomóc bliskiej osobie przejść przez ten trudny okres w jej życiu, będąc przy niej i słuchając bez osądzania.

Ważne jest, aby pamiętać, że depresja jest poważną chorobą, ale można sobie z nią poradzić dzięki leczeniu i wsparciu. Jeśli nie jesteś pewien, jak pomóc osobie z depresją, zwróć się do swojego lekarza lub innych pracowników służby zdrowia po wskazówki. Pamiętaj, że nie jest to twoja praca w pojedynkę, więc w miarę możliwości skorzystaj z pomocy innych!

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.