Search

Suggested keywords:

Kradzież karty na urlopie – zobacz, jak wyjąć pieniądze z konta!

Urlop powinien być dla każdego czasem beztroski i wypoczynku – tyle tylko, że w praktyce mogą go zakłócić różne nieprzewidziane i niezbyt przyjemne sytuacje, takie jak kradzież karty bankomatowej. W takiej chwili warto zachować spokój – pieniądze na koncie można szybko zabezpieczyć, a dzięki nowoczesnym technologiom możliwa jest wypłata gotówki z konta nawet bez karty!

 

Z tekstu dowiesz się:

  • co zrobić, gdy przytrafi się nam kradzież karty płatniczej,
  • jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty,
  • co jest potrzebne, aby wyjąć pieniądze z konta w placówce bankowej.

 

Wymarzone wakacje, słońce, plaża, morze i nagle… okazuje się, że zniknęła nasza karta płatnicza! Dla każdego jest to stresująca sytuacja, w której przed oczami od razu stają złodzieje swobodnie dysponujący wszystkimi naszymi środkami. Warto jednak zachować spokój. Kradzież karty bankomatowej i PIN-u wcale nie muszą oznaczać całkowicie zepsutego urlopu.

 

 

Kradzież karty bankomatowej – co robić?

 

W sytuacji kradzieży karty lub jej zgubienia kluczowym działaniem, jakie należy podjąć, jest natychmiastowe zastrzeżenie karty, tak aby złodziej czy jej nieuczciwy znalazca nie miał dostępu do znajdujących się na koncie pieniędzy. Szybkim i wygodnym sposobem na zastrzeżenie karty jest skorzystanie z prowadzonego przez Związek Banków Polskich systemu Zastrzegam.pl, działającego pod numerem telefonu 828 828 828 – jest on czynny 24 godziny, 7 dni w tygodniu, również za granicą (do numeru wystarczy dodać prefiks +48). Po wybraniu numeru system pyta o sprawę, z którą się dzwoni i – wykorzystując innowacyjną technologię rozpoznawania mowy – przekierowuje do właściwej infolinii w celu zastrzeżenia karty.

Oczywiście kradzież karty płatniczej zawsze należy zgłosić na policję – działania podjęte przez funkcjonariuszy mogą doprowadzić do ujęcia złodziei i ustrzeżenia innych osób przed tego typu nieprzyjemnościami.

 

 

Kradzież karty – jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

 

Gdy już zastrzegliśmy kartę i zgłosiliśmy kradzież na policję, warto zastanowić się, w jaki sposób wypłacić pieniądze z konta na dalszą część urlopu. Otóż jest to możliwe nawet bez fizycznego posiadania karty – pozwalają na to nowoczesne systemy i aplikacje płatnicze. Jednym z najpowszechniejszych jest BLIK – jeśli jesteśmy klientami banku, który oferuje tego typu wypłaty i posiadamy ściągniętą na smartfona aplikację mobilną, możemy wypłacić z bankomatu pieniądze bez karty, wpisując przez klawiaturę bankomatu 6-cyfrowy kod BLIK i potwierdzając transakcję w telefonie. Funkcję tego typu oferuje naprawdę sporo bankomatów na terenie całego kraju – są one oznaczone odpowiednimi logotypami.

Smartfon albo smartwatch wyposażony w technologię NFC także pozwoli wypłacić z bankomatu pieniądze bez fizycznego posiadania karty. Wystarczy posiadać w urządzeniu zainstalowany jeden z tzw. cyfrowych portfeli, np. Google Pay albo Apple Pay, i skorzystać z bankomatu obsługującego transakcje zbliżeniowe (również są one oznaczone w charakterystyczny sposób – ikoną przedstawiającą fale radiowe). Jest to bardzo przydatne narzędzie zwłaszcza podczas zagranicznego urlopu.

 

 

Kradzież karty płatniczej – wypłata gotówki w placówce banku

 

Jeśli spędzamy urlop w miejscowości, w której znajduje się oddział naszego banku, po wypłatę gotówki możemy zgłosić się właśnie do jednej z jego placówek. Trzeba przy tym pamiętać, że będzie to możliwe tylko za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości, najczęściej dowodu osobistego (choć niektóre banki honorują również paszport). Jeśli przydarzyła się nam nie tylko kradzież karty, ale i całego portfela z dokumentami, może to być więc problematyczne. Dodatkowo banki pobierają prowizję za wypłaty gotówkowe realizowane w placówkach – zależnie od regulaminu, może być to stała kwota lub np. określony procent wartości transakcji.

Kradzież karty bankomatowej – choć zawsze przykra i stresująca – nie musi oznaczać końca urlopu. Warto znać inne metody wypłacania pieniędzy z konta, tak aby być gotowym na różne nieprzewidziane wydarzenia.

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.