Mufa światłowodowa – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Światłowody koniecznie muszą być położone zgodnie ze sztuką, gdyż od prawidłowego przepływania światła (bez załamywań czy przerw) zależy przesyłanie danych o odpowiednich parametrach i prędkości. Jednym z elementów, który zapewnia prawidłowe działanie systemu światłowodów jest mufa światłowodowa. Co to takiego? Kiedy się ją stosuje i w jaki sposób wykonuje się jej montaż?

 

Mufa światłowodowa występuje w wielu rodzajach, ale każdy z nich spełnia istotną rolę w budowie instalacji światłowodowej. Odpowiada bowiem za odpowiednie łączenie włókien, dając gwarancję przesyłania danych na najwyższym poziomie.
 

Co to jest mufa światłowodowa?

 

Czym tak naprawdę jest mufa? To kompletny zestaw elementów służących do trwałego łączenia włókien światłowodowych. Może być wykorzystana do instalacji dwóch albo większej ilości odcinków takich włókien.


 

mufa-swiatlowodowa


 

 

Kiedy stosuje się mufy? Jej głównym zadaniem jest łączenie światłowodów w miejscach, gdzie doszło do ich zerwania wynikającego np. z prac budowlanych. Głębokie wykopy albo prace rolne mogą niekiedy przerwać działanie włókien i wymagana jest naprawa systemu.

 

Jak wygląda instalacja mufy światłowodowej?

 

Montaż mufy światłowodowej to dość rozbudowany proces. Na początku należy zlokalizować miejsce przerwania włókien światłowodowych i rozkopać je kompletnie po obu stronach na odcinku od 5 do 10 metrów (w zależności od zakresu zniszczenia i możliwości dojścia do włókien).

Instalacja mufy oparta jest na specjalnym rodzaju spawania i wykorzystaniu spawarek światłowodowych. Przed przystąpieniem do wykonania spawu należy obrać odcinek włókien o długości około metra oraz zastosować odpowiedniego rodzaju mufę.


 

Spawy w mufach są precyzyjne i dokładne. Element ten pomaga wykonać prawidłowo ustawić włókna i w skuteczny sposób je połączyć. Następnie cały zestaw jest zamykany i z powrotem umieszczony w ziemi. Dlaczego mufa to dobre rozwiązanie? Dzięki zastosowaniu takiego systemu naprawy, nie ma konieczności wymiany przewodów na całym ich odcinku (co na pewno zwiększyłoby koszt naprawy oraz jej czas, gdyż wymagałoby dotarcia do miejsca położenia kabla na całej jego długości).

 

Czy mufa światłowodowa jest droga?

 

Ceny muf światłowodowych oscylują w granicach 400 do 1500 złotych. Chociaż kwota ta nie jest najniższa, a dodatkowo wykonanie spawów również należy do dość drogich usług, to nadal przy przerwaniu kabli światłowodowych jest to najbardziej ekonomiczne i najlepsze rozwiązanie. Warto się na nie zdecydować.


 


 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.