Search

Suggested keywords:

Nauka gry na pianinie - co warto wiedzieć?

Wiele osób rozpoczynających naukę gry na instrumencie wybiera pianino. Jest to instrument kojarzony z wybitnym polskim kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Dodatkowo same początki nauki nie kończą się bólem opuszek palców jak w przypadku gitary. Sam instrument świetnie rozwija inteligencję muzyczną, rozbudza w młodych adeptach empatię oraz wrażliwość na sztukę.

 

Nauka gry na pianinie - od czego zacząć?


 

Zdecydowanie najważniejszym elementem, w momencie podjęcia nauki gry na pianinie, jest zaznajomienie się z nutami. Jeżeli niewiele pamiętamy z lekcji muzyki z okresu szkolnictwa, są temu dedykowane książki, które można znaleźć w księgarniach muzycznych. Natomiast gdy już mamy opanowane nuty, warto zwrócić uwagę oraz potrenować koordynację obu rąk. 

 

Nauka gry na pianinie to proces, dlatego ważne jest, aby nie zniechęcać się do tego, oraz uwzględnić, że będziemy musieli poświęcić czas na ćwiczenia. Gra na pianinie obydwoma rękoma, również jest procesem, który należy wyćwiczyć, nie istnieje żadne inne rozwiązanie niż cierpliwość oraz systematyczność. Świetnym sposobem nauki, jest ćwiczenie każdej z rąk osobno a z czasem próby połączenia ich ze sobą. Dobrym wyborem na start są utwory, w których lewa ręka pracuje stosunkowo mniej niż prawa.

 

Jeżeli natomiast w dalszym ciągu posiadamy problemy z nauką, nie będzie żadną ujmą skorzystanie z pomocy profesjonalnego nauczyciela, którego można znaleźć w najbliższym studiu muzycznym (np. dla mieszkańców Poznania i okolic: https://www.swiatgitary.com.pl/instrumenty/keyboard/ ). 

 

Nauka gry na pianinie jest zdecydowanie łatwiejsza dla dzieci. Będąc osobą po okresie adolescencji, gdy proces staje się dla nas problematyczny, nie warto się zniechęcać, a samą naukę gry na pianinie potraktować jako wyzwanie, pamiętając o tym, że jest to świetny trening dla naszego mózgu. Takie podejście sprawi, że w przypadku niepowodzeń będziemy czerpać satysfakcję z procesu.

 

 

 

Co gdy już opanujemy podstawy?

 

Gdy już opanowaliśmy naukę nut oraz koordynację w obu dłoniach i jesteśmy w stanie bezproblemowo grać podstawowe utwory, warto wejść na następny poziom, jaki wymaga od nas nauka gry na pianinie - jest to dynamika i artykulacja. Dynamika to nic innego jak natężenie dźwięku, czyli stopień głośności. W zapisanych nutach jest opisane czy ton powinien zostać zagrany z większym natężeniem, czy wręcz przeciwnie. W zapisie nutowym do zapisania natężenia dźwięku używa się liter oraz tak zwanych "widełek". Artykulacja opisuje wydobycie dźwięku, zarówno w przypadku pojedynczej nuty, jak i w przypadku połączenia następujących po sobie dźwięków. W uproszczeniu - artykulacja oznacza to, czy dźwięk zostanie wydobyty w sposób łagodny, czy ostry, zostanie przeciągnięty odpowiednio długo, czy zostanie zagrany na ułamek sekundy. Nauka gry na pianinie to świetna zabawa oraz sposób na samorozwój zarówno dla osób młodych, jak i osób starszych. 

 

 

 

 

 

 

 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.