Search

Suggested keywords:

Co zrobić z problemami? Jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy mówimy o problemach, większość z nas myśli o negatywnych sytuacjach, w których coś idzie nie tak.

Istnieją jednak również problemy pozytywne: wyzwania, które mogą pomóc nam rozwinąć się jako jednostki, lub doświadczenia edukacyjne, które sprawiają, że jesteśmy bardziej wykwalifikowani w naszej pracy lub dają nam szansę na wypróbowanie czegoś nowego. Mamy tendencję do martwienia się o oba rodzaje problemów, ale kiedy przychodzi co do czego, radzenie sobie z problemem jest zawsze lepsze niż nieradzenie sobie z nim w ogóle!

Świat jest pełen problemów. Może się wydawać, że im bardziej się z nimi zmagamy, tym bardziej się mnożą. Ale nie musisz być jednym z tych ludzi, którzy po prostu poddają się i nic nie robią ze swoimi problemami. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest zaakceptowanie go, zajęcie się nim z głową lub zmiana nastawienia do metody reagowania na niego.

 

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Nie można zmienić problemu.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z problemem w pracy, w związku czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia, są dwie rzeczy, których zawsze możesz być pewien:

  • Problemu nie da się zmienić. Można go rozwiążac.
  • Możesz zmienić to, jak się z nim czujesz.

To najważniejsze rzeczy, jakiej nauczyłem się w życiu. To, jak czujesz się w danej sytuacji, określi, jak dobrze sobie z nią radzisz i jak bardzo wpływa ona na twoje życie.

Czasami będziesz miał wrażenie, że problem jest zbyt duży, że nie ma wyjścia lub że Twoja sytuacja jest beznadziejna. Ale prawda jest taka, że tak nie jest. Zawsze istnieją opcje i rozwiązania dostępne dla Ciebie - nawet jeśli jeszcze ich nie widzisz.

 

Jest tym, czym jest.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z problemami jest akceptacja.

Akceptacja nie oznacza rezygnacji czy porzucenia nadziei, oznacza po prostu uznanie, że sytuacji nie da się zmienić i trzeba skupić swoje wysiłki gdzie indziej, w tym na metodach jego rozwiązania.

Nie możesz zmienić przeszłości, ale jeśli spojrzysz na to, jak wygląda twoje życie dzisiaj i porównasz to z tym, gdzie byłeś, zanim pojawił się problem, czego się nauczyłeś? Czego to doświadczenie nauczyło cię o sobie lub innych? Jak te lekcje pomogą ci ukształtować twoje przyszłe decyzje w radzeniu sobie z przyszłymi problemami?

Kolejnym krokiem jest spojrzenie na problem z innej perspektywy. Jak możesz inaczej spojrzeć na tę sytuację? Co by się stało, gdybyś zmienił perspektywę lub spróbował nowego podejścia? Spróbuj znaleźć kreatywne rozwiązania, które pozwolą Ci ruszyć dalej z życiem i rozwiązać problem w skuteczny sposób.

Następnym krokiem jest ustalenie, czego chcesz. Czego tak naprawdę chcesz? Czy chcesz ukarać siebie za spowodowanie problemu, czy po prostu chcesz ulgi od bólu i stresu, który spowodował? Jak możesz rozwiązać problem, aby obie strony były zadowolone z wyniku?

 

Zaakceptuj go i uporaj się z nim.

Ważne jest, aby pamiętać, że akceptacja nie jest tożsama z poddaniem się. Nie oznacza, że musisz to lubić, ani że nie możesz próbować tego zmienić. Akceptacja może być dla ciebie sposobem na przejście dalej i podjęcie działań w swoim życiu, zamiast utknięcia w negatywnych uczuciach na temat czegoś, co się wydarzyło lub dzieje się teraz.

Akceptacja jest sposobem uznania, że coś się stało lub dzieje, ale nie pozwalając, by wpłynęło to na ciebie w negatywny sposób. Możesz zaakceptować fakt, że Twoja praca została zlikwidowana lub że Twój partner chce zakończyć związek. Ale ważne jest, aby pamiętać, że akceptacja różni się również od zatwierdzenia. Możesz nie aprobować czyichś działań lub decyzji - ale akceptując je, możesz iść do przodu, zamiast tkwić w przeszłości.

Akceptacja jest sposobem uznania, że coś się stało lub dzieje, ale nie pozwala, aby to wpłynęło na ciebie w negatywny sposób. Pamiętaj, że akceptacja różni się od aprobaty.

 

Problem będzie bolesny, niezależnie od tego, jak na niego zareagujesz.

Jeśli problem będzie bolesny bez względu na to, jak na niego zareagujesz, to równie dobrze możesz go po prostu zaakceptować i poradzić sobie z nim. Czasami najbardziej efektywnym sposobem radzenia sobie z problemem jest po prostu zaakceptowanie, że nie ma żadnego realnego rozwiązania.

Na przykład, jeśli Twój właściciel nie chce niczego naprawić w Twoim mieszkaniu i wynajmuje inne lokale za większe pieniądze niż Twoje, to równie dobrze możesz przestać narzekać na cieknący kran i plagę szczurów. Możesz narzekać cały dzień, ale nic się nie zmieni, dopóki nie inni zdecydują, że chcą coś zmienić sami lub ktoś inny nie popchnie ich do naprawienia czegoś.

Zaakceptowanie problemu jest często pierwszym krokiem do jego rozwiązania. Jeśli nie jesteś pewien, jak coś rozwiązać, zaakceptowanie, że nie ma rozwiązania, może pomóc ci skupić się na innych rzeczach, które wymagają twojej uwagi.

 

Czy problem naprawdę istnieje?

W większości przypadków problemy są postrzeganiem zdarzenia, a nie rzeczywistą rzeczą. Kiedy utkniemy w tym sposobie myślenia, może być bardzo trudno iść do przodu. Ważne jest, aby uznać, że problemy nas nie definiują; są to jedynie przeszkody, które musimy pokonać, aby osiągnąć nasze cele i żyć szczęśliwie. W obliczu problemu zadaj sobie pytanie: "Czy to naprawdę coś, czym warto się denerwować?". Jeśli tak, to co mogę z tym zrobić?

Jeśli nie, to postaraj się skupić na tym, co możesz kontrolować, a wszystko inne odpuść.

Oczywiście, nie zawsze jest to łatwe. Kiedy czujesz się zestresowany lub zmęczony, trudno jest pamiętać, że wszystko będzie dobrze. Ale biorąc głęboki oddech, wycofując się z sytuacji i patrząc na nią z innej perspektywy, często przekonasz się, że twoje problemy nie są tak złe, jak się wydają.

 

Twoje życie ulegnie poprawie, jeśli będziesz radzić sobie z problemami we właściwy sposób.

Twoje życie poprawi się, jeśli będziesz radzić sobie z problemami we właściwy sposób.

Zły sposób radzenia sobie z problemami to ignorowanie ich lub próba udawania, że nie istnieją. To prowadzi do frustracji i nieszczęścia.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemami jest bycie szczerym i podejmowanie działań, gdy tylko jest to możliwe, aby je rozwiązać lub poprawić w jakiś inny sposób.

Ważnym krokiem w radzeniu sobie z problemami jest świadomość, że one istnieją. Wielu ludzi przechodzi przez życie myśląc, że wszystko jest w porządku, kiedy nie jest. Są nieświadomi swoich problemów, ponieważ nie chcą się z nimi zmierzyć.

Niektórzy ludzie nie chcą wierzyć, że ich życie nie jest idealne, więc ignorują problemy i udają, że nie istnieją. To prowadzi do frustracji i nieszczęścia, ponieważ kiedy ludzie ignorują prawdziwe problemy, nigdy nie zostają one rozwiązane.

 

Wniosek:

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne w radzeniu sobie z problemami. Pamiętaj, że zawsze są dwa sposoby patrzenia na każdą sytuację i Twój wybór sposobu reagowania określi, czy stanie się ona problemem, czy nie. Najważniejsze to zachować pozytywne nastawienie i pamiętać, że cokolwiek się stanie, życie toczy się dalej!

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.