Search

Suggested keywords:

Jak się zachować w przypadku wybuchu bomby atomowej, ataku jądrowego?

Wybuch bomby atomowej, jądrowy to straszne wydarzenie, którego konsekwencje są przerażające. Dlatego należy się do niego zawczasu przygotować i działać zgodnie z instrukcją. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po takim wybuchu jest jak najszybsze opuszczenie miejsca, w którym się przebywa i ukrycie się przed skażeniem radioaktywnym.

Jak się zachować i co robić w przypadku wybuchu jądrowego.

Po pierwsze, musisz pamiętać o jednym ważnym fakcie: stoisz w obliczu śmierci.

Możesz nie być w stanie nic zrobić z tą sytuacją, ale powinieneś wiedzieć, co się stanie po wybuchu. W ten sposób możesz przygotować się do tego psychicznie i mieć większe szanse na przeżycie.

Czas stawić czoła losowi z głową! Nie wpadaj w panikę i nie bój się. Zamiast tego zaakceptuj, że to się dzieje i odpowiednio przejmij kontrolę nad swoimi emocjami i działaniami.

Jeśli jesteś na zewnątrz i widzisz błysk światła, a na nim pojawia się Twój cień, to padnij na ziemię i zakryj głowę rękami.

Błysk światła to wybuch jądrowy. Cień to twoja sylwetka. Błysk światła jest bardzo jasny i może spowodować chwilową ślepotę. Upadnij na ziemię, zakryj głowę rękami i pozostań tam, aż fala uderzeniowa minie (około 5 sekund po tym, jak usłyszysz dźwięk zbliżającej się fali uderzeniowej).

Jak zachować się podczas ataku nuklearnego? 

 • Jeśli jesteś w domu: Natychmiast wyłącz system wentylacyjny i zamknij wszystkie okna i drzwi. Nie używaj telefonu i nie zbliżaj się do okien, gdyż mogą one zostać uszkodzone przez falę uderzeniową z wybuchu jądrowego.
 • Jeśli pracujesz w budynku biurowym: Rozważ położenie swojego biurka względem okien, a także czy znajduje się ono na wyższym piętrze. Jeśli to możliwe, schroń się pod biurkiem lub stołem (ale nie pod ciężkimi meblami), unikając ewentualnych odłamków szkła, które mogłyby spaść z rozbitych szyb okiennych podczas impulsu fali podmuchu. Gdy już będziesz bezpieczny w wyznaczonym miejscu schronienia, zachowaj spokój i postępuj zgodnie z instrukcjami podawanymi przez służby ratownicze w audycjach radiowych lub telewizyjnych aż do odwołania (zazwyczaj kilka dni).
 • Jeśli podróżujesz samochodem: Zatrzymaj pojazd natychmiast po zobaczeniu znaków ostrzegawczych wskazujących, że w pobliżu nastąpiła eksplozja, takich jak kule ognia wznoszące się w niebo lub pióropusze dymu unoszące się nad budynkami/drzewami; nie zatrzymuj się na światłach drogowych, nawet jeśli są jeszcze sprawne, ponieważ mogą ulec awarii z powodu uszkodzeń spowodowanych wpływem wybuchu atomowego na systemy infrastruktury.
   

Unikaj miejsc, w których przebywa wiele osób.

 • Trzymaj się z dala od zatłoczonych miejsc. Nie chcesz być w miejscu, w którym jest dużo ludzi, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to panikę i chaos.
 • Unikaj ludzi, którzy wpadają w panikę. Ci ludzie prawdopodobnie spowodują więcej szkody niż pożytku, więc trzymaj się od nich z daleka, jeśli zaczną biegać jak szaleni.
 • Znajdź osłonę przed pyłem i gruzem z rozbitych okien. Jeśli jesteś w domu, gdy twój dom lub budynek jest w obszarze rażenia wybuchem bomby atomowej, najlepiej nie wychodź na zewnątrz przez co najmniej 24 godziny po eksplozji, ponieważ daje to wystarczająco dużo czasu, aby radioaktywne cząstki obecne w powietrzu (takie jak jod-131) rozpadły się na tyle, że nie są już tak niebezpieczne.

 

Wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w domu, które wykorzystują energię elektryczną.

 • Wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w domu, które wykorzystują energię elektryczną. Nie dotykaj żadnego urządzenia elektrycznego i nie korzystaj z prądu. Nie uruchamiaj samochodu, nie włączaj radia, telewizora ani innych urządzeń elektronicznych. Jeśli masz radio zasilane bateriami, trzymaj je nastrojone, abyś mógł słuchać oficjalnych informacji o tym, co robić w przypadku wybuchu promieniowania (radioaktywności). Nie korzystaj z urządzeń podłączonych do sieci energetyczne dopóki nie zostanie wykonana oceny - czy będzie to już bezpieczne.
 • Jeśli to możliwe, pozostań w domu podczas pierwszego dnia po wybuchu broni jądrowej. Upewnij się, że drzwi są zamknięte, a okna zasłonięte lub przykryte grubymi materiałami, takimi jak koce lub ręczniki, aby cząstki radioaktywne nie mogły dostać się przez nie do Twojego domu
 • Nie używaj telefonu, chyba że nie ma absolutnie żadnego alternatywnego sposobu komunikacji z osobami spoza twojego najbliższego otoczenia. Słuchaj komunikatów nadawanych z głośników.

 

Po odgłosie wybuchu warto zejść do piwnicy.

Należy udać się do piwnicy, gdzie jest chłodno i istnieje mniejsze ryzyko pożaru. Unikaj wchodzenia na wyższe piętra. W przypadku wybuchu bomby atomowej należy unikać wchodzenia do miejsc, które są bezpośrednio narażone na promieniowanie.

 

Jak najszybciej po kontakcie z opadem umyj dokładnie ręce mydłem. Nie należy używać gorącej wody, ponieważ otwiera ona pory, wpuszczając do środka szkodliwe cząsteczki. Użyj zimnej wody lub przetrzyj mokrą szmatką.

Pokryj brudne podłogi nieprzepuszczalnym materiałem (folią), aby pył nie wzbijał się w powietrze.

Aby zapobiec unoszeniu się kurzu w powietrzu, przykryj brudne podłogi nieprzepuszczalnym materiałem (folią). Jeśli nie masz folii, użyj wilgotnej szmatki.

Jak zachować się w przypadku wybuchu jądrowego

 • Po eksplozji nuklearnej należy unikać wychodzenia na zewnątrz do czasu usunięcia opadu radioaktywnego. Czas potrzebny do usunięcia opadu zależy od wielkości bomby i miejsca, w którym została zdetonowana.
 • Możesz chronić się przed cząstkami radioaktywnymi, nosząc ubranie zakrywające skórę i uszczelniając wszelkie otwory w domu, takie jak okna lub drzwi, taśmą lub folią plastikową - ale pracuj szybko, aby samemu nie narazić się na promieniowanie!
 • Po wybuchu upewnij się, że wszystkie powierzchnie zostały umyte wodą z mydłem przed przywróceniem ich do pierwotnego stanu (i pamiętaj, aby nie wycierać radioaktywnego pyłu jednorazowymi ręcznikami).
   

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą zapewnić Państwu bezpieczeństwo w przypadku wybuchu. 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.