Search

Kwatery, noclegi dla pracowników - co należy o nich wiedzieć?

Podejmując pracę z dala od swojego stałego miejsca zamieszkania trzeba liczyć się z koniecznością znalezienia miejsca, które zapewni wygodne noclegi.

Bywa, iż lokalizację wybiera sam pracodawca, jednak nie dzieje się tak zawsze. Kwatery pracownicze muszą spełniać szereg wymagań, ponieważ wpływają one bezpośrednio na jakość wykonywanej przez zatrudnione osoby pracy. Dlatego też dobranie odpowiedniego miejsca jest ważne zarówno dla pracodawcy, jak i dla podlegających mu pracowników.

 

Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Odpowiednie miejsce, w którym możliwe jest odpoczęcie po pracy i zdrowy sen jest bardzo ważne dla wydajności pracownika. Wybierając kwaterę pracowniczą warto więc przyjrzeć się kilku aspektom, do których zaliczają się:

  • cena,
  • odległość kwatery od miejsca pracy,
  • posiłki.

 

Cena

Cena zawsze ma znaczenie. Nie oznacza to jednak, że najtańszy nocleg będzie najbardziej opłacalny. W jego zakres bowiem mogą nie wchodzić na przykład posiłki. Okazać może się także, że ograniczony jest dostęp do łazienki, a kwatera nie posiada miejsca, w którym możliwe jest samodzielne gotowanie. Na niekorzyść działać będą również takie rzeczy jak duża odległość od sklepów spożywczych i komunikacji miejskiej (jeśli pracownik takiej używa) oraz znaczne oddalenie od miejsca pracy. Pamiętać warto więc, że kwatera pracownicza droższa może okazać się lepsza. Dodatkowo wiele miejsc zapewniających noclegi oferuje atrakcyjne zniżki w przypadku wynajmu długoterminowego.

 

Odległość kwatery od miejsca pracy

Odległość kwatery pracowniczej od miejsca pracy jest szczególnie ważna dla wydajności osoby zatrudnionej. Krótsze dojazdy są znacznie mniej męczące, dzięki czemu pracownik zachowuje swoje siły na wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Godzinna podróż do i z pracy może za to skutecznie pozbawić go energii i negatywnie wpłynąć na poziom motywacji. Dbając więc o efektywność należy postawić na noclegi zlokalizowane w nieznacznym oddaleniu od miejsca pracy.

 

Posiłki

Smaczny posiłek nie tylko regeneruje siły, ale również zwiększa motywację. Kwatery pracownicze z restauracjami oznaczają zazwyczaj zwiększone koszty. Są one jednak wygodne, pozwalają szybko zaspokoić głód po pracy, a posiłki mogą być zamawiane na konkretną godzinę. Wiele miejsc noclegowych wyposażonych jest w osobną kuchnię lub aneks kuchenny. Jest to rozwiązanie tańsze i pozwala pracownikom samodzielnie zadbać o wyżywienie.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dużym minusem kwatery pracowniczej będzie brak odpowiednio dużego parkingu w pobliżu. Osoby dojeżdżające własnym pojazdem zmuszone w takim przypadku są poszukiwać miejsca postojowego z dala od niej, co negatywnie przełoży się na odbiór hotelu.

Relaks po pracy jest równie ważny dla wydajności, jak zdrowy sen. Dostęp do telewizji i internetu z pewnością spotka się więc z aprobatą pracowników. Plusem będą także pomieszczenia rekreacyjne, w których oprócz gier pojawia się także szansa na integrację z innymi osobami. Czas wolny spędzać można również poza samą kwaterą, dlatego warto zadbać, aby miejsce noclegu znajdowało się niedaleko od przystanku komunikacji miejskiej, dzięki któremu możliwe będzie sprawne przemieszczenie się do centrum miasta.

Czytaj również - Tanie noclegi - jak je znaleźć?


 

Kwatery pracownicze mają bezpośredni wpływ na wydajność i motywację pracowników. Wybierając je warto więc zadbać, aby noclegi odbywały się w komfortowych warunkach. Najniższa cena nie zawsze będzie najlepszym wyborem, gdyż poziom zadowolenia pracowników przekłada się na jakość ich pracy. 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.