Search

Suggested keywords:

Materac sprężynowy kieszeniowy czy bonellowy – jaki wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem materaca, który podniesie jakość Twojego snu? Rozważasz pomiędzy materacem sprężynowym kieszeniowym i bonellowym?

W tym artykule przedstawimy krótką charakterystykę obu modeli, wskazując na kluczowe wady i zalety. Ich analiza stanowi punkt wyjścia do podjęcia świadomej decyzji zakupowej. Poznaj nieco bliżej materace sprężynowe kieszeniowe i bonellowe. Przekonaj się, który z nich będzie lepszym wyborem! 

 

Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?

Materac odgrywa kluczową rolę w jakości, komforcie i bezpieczeństwie codziennego snu. Nocy odpoczynek zajmuje nam w końcu znaczną część doby. To na nim organizm się regeneruje. Im lepiej dobrany model do naszych potrzeb, tym większe korzyści z jego użytkowania. Podstawowym zadaniem materaca jest zapewnienie stabilnego podparcia dla kręgosłupa użytkownika oraz umożliwienie organizmowi efektywnej regeneracji. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę m.in. twardość, wysokość oraz inne właściwości modelu. Nie bez znaczenia jest też typ materaca. Do popularnych wyborów należą sprężynowe kieszeniowe i bonellowe. Który z nich kupić?

 

Materace sprężynowe kieszeniowe – charakterystyka

To nowoczesne materace, które charakteryzują się unikalną budową. Zastosowano w nich kieszenie flizelinowe. W nich umieszczono pojedyncze sprężyny, a kieszenie następnie sklejono. W ten sposób powstał materac, który charakteryzuje się wysoką sprężystością i jeszcze lepszym dopasowaniem do ciała użytkownika. Materac sprężynowy kieszeniowy zapewnia bardzo dobre podparcie dla ciała, dzięki czemu jest bezpieczny i efektywny w użytkowaniu. Pojedyncze sprężyny pracują lepiej niż te zespolone ze sobą w większą konstrukcję. Przekłada się to na spokojny i bezpieczny sen. Dodatkowo w modelach tych stosuje się różne technologie, które zwiększają ich żywotność.

Bez dwóch zdań materac sprężynowy kieszeniowy należy do produktów najwyższej jakości w swoim sektorze. Znajdziesz je m.in. w ofercie polskiego producenta Sambella. Pod tym względem trudno się doszukać jakichkolwiek minusów pod względem funkcjonalności czy komfortu. Wśród podstawowych wad tych modeli wymienia się ich cenę. Jest ona odpowiednio wyższa od modeli tradycyjnych czy też od materaców piankowych. Kolejnym minusem nowoczesnych modeli kieszeniowych jest to, że nie można ich stosować w przypadku stelaży regulowanych. W związku z tym warto dokładnie sprawdzić, czy dany materac będzie pasował do posiadanego przez Ciebie łóżka.

 

Materace sprężynowe bonellowe – charakterystyka

Alternatywą pozostają modele bonellowe. W nich zastosowano sprężyny, które połączone są na kształt klepsydry. W ten sposób tworzą spójną konstrukcję. Spoiwem pomiędzy sprężynami jest drut. Modele te są: elastyczne, odporne na spore obciążenia i stosunkowo tanie w użytkowaniu. Z drugiej strony nacisk na jednym fragmencie materaca odczuwalny jest na większej jego powierzchni, co może powodować dyskomfort i wpływać na zmniejszoną jakość snu. Atutami takiego materaca są jednak wysoka wytrzymałość i niska cena. To sprawia, że wielu konsumentów decyduje się na jego zakup.

Warto jednak uwzględnić też wady. Przede wszystkim model ten gorzej sprawdza się w przypadku par. Nacisk wywoływany przez jedną z osób odczuwany jest przez drugą. Ponadto materace bonellowe gorzej dopasowują się do ciała użytkownika i nie dają mu tak dobrego podparcia dla kręgosłupa. Modeli bonellowych również nie stosuje się w przypadku stelaży regulowanych.

 

Który z nich wybrać?

Wybór materaca zawsze ma charakter indywidualny. Jeżeli stawiasz na najwyższą jakość i budżet nie jest dla Ciebie przeszkodą, materac sprężynowy kieszeniowy będzie strzałem w dziesiątkę. Przy ograniczonym budżecie, warto rozważyć zakup modelu bonellowego o dobrych parametrach technicznych. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą branżowym.