Search

Suggested keywords:

Dlaczego warto się szkolić, uczestniczyć w kursach?

Na rynku pracy dobrze radzą sobie jedynie te osoby, które odznaczają się elastycznością i umiejętnością dostosowywania się do zmiennych realiów. Inwestując w samorozwój, można liczyć na awans, a także wyższe wynagrodzenie.

Zdobywanie nowych umiejętności niesie ze sobą wiele korzyści. O szkoleniu powinny pomyśleć nie tylko osoby, pragnące dążyć do osiągnięcia spełnienia zawodowego, ale także firmy, którym zależy na zatrudnianiu ludzi o odpowiednich kwalifikacjach i wiedzy.

 

Dlaczego warto się szkolić, uczestniczyć w kursach?

Poznaj jakie korzyści uzyskać można z uczestnictwa w szkoleniach, kursach. 

 

1. Więcej możliwości zatrudnienia

Warto być elastycznym, nawet jeśli pracuje się już od wielu lat, w tym samym zawodzie nie oznacza to, że będzie tak cały czas. Rynek pracy charakteryzuje się sporą dynamicznością, należy więc odpowiednio przygotować się do możliwych zmian. Nowe kompetencje zawodowe zdobyte podczas szkolenia, to nowe możliwości w poszukiwaniu lepszej pracy. Jeśli chcesz się przekwalifikować to koniecznie musisz skorzystać z kursów. 

2. Szansa na lepsze stanowisko i wyższe wynagrodzenie

Rozwijając aktualne kwalifikacje czy uzyskując zupełnie nowe, zwiększa się swoją szansę na wyższe wynagrodzenie. Jest to poniekąd sygnał dla danego pracodawcy, iż osoba inwestująca w samokształcenie, sprosta wielu, nawet tym trudnym zadaniom. Poszerzony zakres obowiązków często wiąże się z większą wypłatą.

3. Rozwinięcie umiejętności

Dla właścicieli firm istotne są przede wszystkich praktyczne umiejętności, a nie sama wiedza. Wybierając kursy zwłaszcza te techniczne, uzyskuje się właśnie tę najważniejszą wiedzę praktyczną.

4. Stawianie czoła wyzwaniom

Nauka oznacza mniej wolnego czasu i zaangażowanie, jest również oznaką dużej odwagi. Pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu i zdobyć kolejne umiejętności.

5. Bezkonkurencyjność na rynku pracy

Pracownik z wieloma cennymi umiejętnościami i kwalifikacjami ma większe szanse na pozostanie w firmie przez wiele lat. Często nie grozi mu zwolnienie, kiedy firma przechodzi kryzys. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zostanie zwolniony wówczas bez problemu znajdzie pracę, gdyż okaże się dla wielu przedsiębiorstw bardzo atrakcyjnym kandydatem na pracownika, a to wszystko dzięki inwestycji w szkolenia.

 

 

Dlaczego warto szkolić pracowników?

Firmy także powinny inwestować w szkolenie swoich pracowników, gdyż jest to dla nich także niezwykle korzystne.

1. Doskonalenie umiejętności oraz poszerzanie wiedzy

Każda wiedza musi być co jakiś czas uaktualniana. Dysponowane wiadomości po jakimś czasie okazują się bezużyteczne i już nieobowiązujące. Właśnie z tego względu warto inwestować w szkolenia pracownicze. Pracownicy będą mogli wówczas poszerzyć swoją wiedzą o informacje, do której w żaden inny sposób nie mieliby dostępu. Pracownicy powinny cały czas zdobywać nową wiedzę, udając się na przykład na kursy biznesowe.

2. Wymiana cennych doświadczeń

Szkolenia branżowe są świetną okazją do wymiany cennych doświadczeń ze wszystkimi osobami, wykonującymi podobną pracę. Taka wymiana bardzo rozwija pracowników, wiedza praktyczna wynikająca z doświadczeń innych ludzi, jest często uważana za ważniejszą, od tej teoretycznej.

3. Możliwość nawiązania współpracy

Wzięcie udziału w szkoleniach często prowadzi do nawiązania stałego kontaktu, dzięki czemu zaczyna się współpraca pomiędzy pracownikami danych firm. Przekłada się to na osiągany przez firmy sukces, która może wdrążać pomysły zaciągnięte od innych. To bardzo rozwojowa sytuacja, gdyż od innych można się wiele nauczyć.

4. Większa pewność siebie

Pracownicy, którzy nabyli dużą wiedzą, są pewniejsi siebie. Wpływa to na jakość ich pracy. Pracownik z dużymi jej brakami i małym doświadczeniem boryka się często z wieloma trudnościami, w trakcie podejmowanych decyzji. Nie jest to korzysta sytuacja, dla niego, oraz dla jego szefa. Udział w szkoleniach pomaga poszerzyć wiedzę i nabyć nowe umiejętności, dzięki czemu każdy z podwładnych nabywa dużej pewności siebie w sytuacji zawodowej. Takiej osobie łatwiej i przyjemniej się pracuje, jest bardziej otwarta na innych.

 

Czy opłaca się inwestować w szkolenia pracowników?

Warto inwestować w szkolenia pracownicze, korzyści odnosi nie tylko sam pracownik, ale także pracodawca. Jest to inwestycja, która się z pewnością zwróci. Wydanie pieniądze nie pójdą na marne, lecz zaowocują w postaci efektywniejszej i sprawniejszej pracy, osoby zatrudnione w firmie na pewno docenią możliwość dodatkowego kształcenia się i będą lojalniejsi co do firmy, która ich zatrudnia. 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.