Search

Suggested keywords:

Jaki rodzaj worków do segregacji śmieci wybrać?

Obowiązek segregowania śmieci wymusza na gospodarstwach domowych konieczność przygotowania kilku osobnych pojemników do przechowywania różnych frakcji odpadów. W teorii takich pojemników w każdym domu powinno być pięć. Na odpady zmieszane, biologiczne, plastik i metal, papier oraz szkło.

W praktyce stosowanie tak dużej liczby pojemników jest niewygodne, w związku z czym, w wielu domach stosuje się po prostu osobne worki na śmieci, na każdą frakcję odpadów osoby worek.

 

 

Worki HDPE i LDPE

 

W sprzedaży znaleźć można wiele typów worków na śmieci różniących się od siebie rozmiarem, kolorem, wytrzymałością, a nawet typem konstrukcji. Podstawowe rozróżnienie worków bazuje jednak na rodzaju użytego do ich produkcji materiału. Worki na odpady domowe lub lekkie odpady biurowe najczęściej produkowane są z dwóch rodzajów folii. Jest to folia HDPE lub LDPE. Folie HDPE powstają z polietylenu dużej gęstości, są szeleszczące i charakteryzują się dużą odpornością na rozerwanie, ale są nierozciągliwe. Z takich folii powstają worki na śmieci i typowe, przezroczyste woreczki przeznaczone do pakowania warzyw i owoców, dostępne we wszystkich dyskontach i supermarketach. Folie LDPE są cieńsze, ale bardziej elastyczne. Mają również gładką powierzchnię. Używa się ich do produkcji worków na ciężkie odpady, a także do produkcji mocnych reklamówek. Na stronie https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000622/kosze-worki-na-smieci-folia-stretc znaleźć można oba rodzaje worków na odpady domowe, biurowe oraz na gruz.

 

 

Rozmiar worka na domowe odpady

 

Do segregacji śmieci w gospodarstwach domowych używa się zarówno tanich worków z folii HDPE, jak i nieco droższych, ale mocniejszych i bardziej estetycznych worków na śmieci z folii LDPE. Pomijając kwestię materiału użytego do produkcji worków, w gospodarstwach domowych zwykle korzysta się z worków o stosunkowo małej pojemności. W przypadku odpadów zmieszanych i dzielonych na podstawowe frakcje zwykle są to worki o pojemności do 35 l, a w przypadku dużych pojemników na odpady, worki na śmieci o pojemności 60 l. Worków o większych pojemnościach używa się głównie do przechowywania odpadów zielonych zebranych w ogrodzie. W tym przypadku dobrym wyborem są worki 120 l i większe. Do składowania gruzu i innych ciężkich odpadów przeznaczone są worki LDPE lub mocniejsze worki brezentowe o pojemności 240 l oraz worki większe.


 

Do segregowania domowych odpadów nadają się zarówno worki HDPE, jak i LDPE. Dobrze, jeśli minimalna pojemność worka na odpady wynosi 35 l i jest on wyposażony w taśmę umożliwiającą jego związanie po zapełnieniu.

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.