Search

Suggested keywords:

Kim jest narcyz?

Narcyz to ktoś, kto ma nadmierne zainteresowanie lub podziw dla siebie kosztem innych. Mają zawyżone poczucie własnej ważności lub umiejętności i wymagają od innych nadmiernego podziwu, aby czuć się dobrze ze sobą.

Narcyzm to zaburzenie emocjonalne, które charakteryzuje się nadmiernym zainteresowaniem lub podziwem dla siebie i swojego wyglądu fizycznego, wykraczającym poza to, co uważa się za zdrowe. Narcyzy zwykle nie interesują się innymi ludźmi ani ich uczuciami; interesują się tylko sobą i własnymi osiągnięciami, potrzebami i pragnieniami. Narcyzm to zaburzenie osobowości, w którym osoba ma rozdęte poczucie własnej ważności, głęboką potrzebę podziwu i brak empatii dla innych. Ludzie tacy zazwyczaj niechętnie biorą na siebie winę za swoje czyny i często szukają podziwu u innych.

Są oni często będzie nadmiernie zaabsorbowany osobistą adekwatnością, władzą, prestiżem i próżnością, nie mając przy tym szacunku dla innych.

Tego typu ludzie są często charakteryzowani jako egocentryczni, próżni i niezainteresowani uczuciami innych. Uważają, że przysługują im pewne przywileje i specjalne traktowanie. Zazwyczaj są bardzo zaniepokojeni tym, jak są postrzegani przez innych i często sprawiają, że wydają się bardziej atrakcyjni niż w rzeczywistości.

Narcyz to ktoś, kto nadmiernie interesuje się sobą.

Narcyz zazwyczaj nie jest świadomy, że ma te cechy i postawy. Może postrzegać swoje samolubne zachowania jako usprawiedliwione.

 

Jak rozpoznać narcyza?

Narcyzm to zaburzenie osobowości, które od wielu lat jest badane przez psychologów. Nie ma jednego sposobu na rozpoznanie narcyza.

Narcyzy nie zawsze są łatwi do zauważenia, ponieważ potrafią być bardzo czarujący i charyzmatyczni. Mogą również bardzo dobrze ukrywać swoje prawdziwe oblicze. Istnieją jednak pewne oznaki wskazujące, że możesz mieć do czynienia z narcyzem, takie jak:

 • mają nadęte poczucie własnej ważności
 • mają silną potrzebę podziwu i uwagi innych
 • wierzą, że są wyjątkowi lub wyjątkowi i zasługują na więcej niż inni
 • czują, że są w jakiś sposób lepsi od innych, czy to pod względem finansowym, czy inteligencji
 • mają tendencje wykorzystywania innych i postrzegania ich jako przedmiotów
 • mają silną potrzebę kontroli

Nie jest łatwo określić, czy ktoś jest narcyzem, ponieważ przejawia się to w różny sposób u różnych osób i może być również obecny w różnym stopniu. Istnieją trzy rodzaje narcyzów: jawni, ukryci i wrażliwi. Jawni narcyzowie są najbardziej oczywistym typem, ponieważ nieustannie szukają uwagi i mają nadęte poczucie własnej ważności. Ukrytych narcyzów może być trudno zidentyfikować, ponieważ na zewnątrz wydają się skromni, ale wewnątrz mają rozdęte ego i potrzebę podziwu. Wrażliwi narcyści to często osoby osiągające dobre wyniki, którym brakuje pewności siebie, co prowadzi ich do szukania potwierdzenia u innych poprzez nadmierne zwracanie uwagi na potrzeby innych lub przez koncentrację.

Pamiętaj.

 • Jeśli masz do czynienia z taką osobą, wiedz, że to nie twoja wina i nie możesz jej naprawić. Zamiast tego najlepiej jak najszybciej wydostać się z sytuacji.
 • Jeśli jesteś w agresywnym związku, pierwszym krokiem jest znalezienie pomocy.
 • Jeśli partner prześladuje lub nęka swojego partnera, możesz złożyć nakaz zbliżania się.

 

Jak postępować i co zrobić gdy jesteś w związku z narcyzem?

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy jesteś w związku z narcyzem, ponieważ może on nie być w stanie w pełni docenić potrzeb innych i często będzie podejmować decyzje bez zastanowienia się, jak ich wybory wpłyną na innych ludzi w dłuższej perspektywie.

Jeśli spotykasz się z narcyzem, ważne jest, aby móc wcześnie zidentyfikować czerwone flagi, aby zachować bezpieczeństwo.

Zwróć uwagę na to, te objawy mogą świadczyć iż masz do czynienia z narcyzem:

 • często chcą mieć kontrolę nad twoimi decyzjami
 • obwiniają innych za własne błędy
 • ich poczucie przywileju i wyższości sprawia, że nie są w stanie zaakceptować krytyki lub informacji zwrotnej od innych, ale mogą wykorzystać tę informację zwrotną jako sposób na zdobycie władzy nad kimś innym
 • czujesz, że w związku chodzi tylko o nich, nawet jeśli mówią o tym, jak bardzo cię kochają
 • umawianie, życie się z narcyzem może powodować poczucie niskiej samooceny, niepewności i depresji

Narcyz to osoba, która ma ogromną potrzebę podziwu, uwagi i potwierdzenia ze strony innych, że są wyjątkowi i niepowtarzalni. Narcyz jest bardziej zainteresowany własnymi potrzebami niż potrzebami osób wokół niego; dlatego osoba narcystyczna może przejawiać zachowania, takie jak przekonanie, że zawsze ma rację lub że inni powinni być na ich zawołanie i wzywać do

Ważne jest, aby znać oznaki narcyzmu, aby uniknąć nawiązania z nimi związku lub zauważenia ich na wczesnym etapie związku. Narcyzm często zaczyna się jako niewielka cecha, jednak może szybko przekształcić się w zachowanie obsesyjne, jeśli zostanie pozostawiony bez kontroli i bez empatii.

Naprawdę ważne jest, aby znać oznaki narcyzmu i pogodzić się z faktem, że mogą się nie zmienić. Następną rzeczą jest spróbować dowiedzieć się więcej o tym, czego potrzebujesz. Pomoże ci to dowiedzieć się, jaka jest twoja wartość.

Narcyzy nigdy się nie zmienią, ale dla większości ludzi narcystyczne relacje mogą być źródłem rozwoju i samopoznania.

Chociaż bardzo chcemy, aby narcyz w naszym życiu się zmienił, w rzeczywistości nie zmieni się. Ważne jest, aby ty lub ktokolwiek w narcystycznym związku dowiedział się o tym, czego potrzebuje i zrozumiał swoją wartość, aby nie było miejsca na czyjeś złudzenie wielkości, które stanie na drodze do twojego szczęścia i sukcesu.


 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.