Search

Suggested keywords:

Zwrot podatku dla Polaków w Norwegii – sprawdź 5 najważniejszych informacji

Norwegia jest jednym z najpopularniejszych miejsc pracy Polaków za granicą. Korzystne warunki zatrudnienia, wysokie zarobki oraz stabilna sytuacja gospodarcza przyciągają wielu rodaków do tego skandynawskiego kraju.

Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał finansowy emigracji, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi zwrotu podatku. Przygotowaliśmy krótki przewodnik z najważniejszymi informacjami na ten temat.

 

1. Kto ma prawo do zwrotu podatku?

 

Nie tylko rodowici Norwegowie mogą ubiegać się o zwrot zapłaconych podatków. Takie prawo przysługuje również osobom, które nie są stałymi mieszkańcami tego kraju. Dotyczy to m.in. legalnie zatrudnionych w Norwegii Polaków. Bez względu na to, czy przepracowałeś pełny rok, czy krótszy okres, możesz złożyć zeznanie podatkowe i ubiegać się o zwrot pieniędzy. Jeśli tego nie zrobisz, rozliczeń dokona za Ciebie norweski urząd skarbowy, ale nie uwzględni przy tym ulg, które mogą Ci przysługiwać.

 

2. Jakie dokumenty są potrzebne?

 

Cała procedura wymaga dopilnowania pewnych formalności. Aby ubiegać się o zwrot podatku w Norwegii , konieczne będzie przygotowanie odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • formularz zeznania podatkowego (Selvangivelse),
  • kopia dokumentu tożsamości,
  • informacje dotyczące wynagrodzenia i potrąconych podatków (Lønns- og trekkoppgave)
  • informacje z norweskiego systemu opieki zdrowotnej (Folketrygden),
  • informacje o stanie konta podatnika (Årsoppgave),
  • kod PIN lub MiniID do systemu Altinn.

Część z nich dostarczy Ci pracodawca, a część otrzymasz od norweskiego urzędu. Zorientowanie się w tych wszystkich formalnościach nie jest jednak łatwe. Dlatego warto korzystać z oferty firm, takich jak ATS Pomoc w Norwegii, zajmującymi się m.in. obsługą rozliczeń podatkowych Polaków, którzy pracują w skandynawskim kraju.

 

 

3. Jakie są terminy składania zeznań podatkowych?

 

W Norwegii trzeba pilnować terminów składania zeznań podatkowych. Zwykle jest to 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. Wstępne rozliczenie otrzymasz z urzędu już 4 kwietnia. Jeśli pojawią się jakieś problemy (np. nie dostaniesz niezbędnych dokumentów) na wniosek możesz wydłużyć termin złożenia deklaracji do 31 maja.

 

 

4. Jak długo trwa proces zwrotu podatku?

 

Czas oczekiwania na pieniądze może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od obciążenia systemu podatkowego oraz terminu złożenia dokumentów. Norweskie władze podatkowe starają się przetwarzać wnioski jak najszybciej. Zwrot wypłacany jest w turach – pierwsza trafia na konto podatników do 20 czerwca, a kolejne do 15 sierpnia i 23 października.

 

 

5. Czy Polak może skorzystać z norweskich ulg podatkowych?

 

Na koniec trzeba zauważyć, że podobnie jak w naszym kraju, w Norwegii dostępny jest szereg ulg dla osób, które rozliczają się z fiskusem. Co istotne, polski rezydent podatkowy może z nich skorzystać. Dostępne są m.in. ulgi związane z podróżami pomiędzy Polską a Norwegią czy odsetkami kredytu hipotecznego. By żadnej z nich nie pominąć, warto powierzyć swoje rozliczenie specjalistom. Dzięki usługom takich firm, jak ATS Pomoc w Norwegii, możesz zmaksymalizować wysokość należnego zwrotu.

 

 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.