Search

Poznaj praktyczne porady pisania książek

Skuteczne pisanie książek to umiejętność, która zależy od zdolności, talentu i chęci ciągłego doskonalenia się. Jednym ze sposobów na doskonalenie swoich umiejętności i poznanie przydatnych wskazówek jest czytanie książek i poradników dotyczących pisania.

 

 

Pisanie - czy warto do zaglądać do literatury fachowej?

 

Na rynku dostępnych jest wiele książek w języku angielskim i polskim. Ich autorami są teoretycy literatury i pisarze. Są one doskonałym i sprawdzonym źródłem wiedzy. Nie oznacza to jednak, że będziesz doskonalić swoje umiejętności poprzez ciągłe czytanie podręczników. Można wybrać jeden temat teoretyczny i jeden lub dwa napisane przez praktyków i tyle. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności, warto poświęcić czas nie tylko na poznanie teorii, ale także na czytanie książek i regularne ćwiczenia każdego dnia. Poszerzając swoje słownictwo i obserwując techniki stosowane przez innych pisarzy, można nabyć umiejętności, które warto szlifować w swoim pisaniu. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że żadna ilość studiów czy teorii nie zastąpi praktyki i zobaczenia, jak działa proces pisania.

 

 

Darmowa wiedza dostępna online

 

Książki opisujące proces twórczy, porady dotyczące pisania czy różne metody tworzenia fabuł i postaci są często bardzo obszerne. Setki stron i anegdot, które nie zawsze są wartościowe. Jeśli chcesz znaleźć konkretne informacje, często lepiej jest skorzystać ze skondensowanej wiedzy dostępnej w internecie. Sprawdzonym źródłem wiedzy o pisaniu jest blog https://poradnikpisarza.pl/. Koncentracja wiedzy pozwala zaoszczędzić czas, który znacznie lepiej przeznaczyć na pisanie. Zanim zaczniesz pisać książkę, opowiadanie lub jakąkolwiek inną pracę twórczą, warto poznać kilka podstawowych zasad i zastosować je w praktyce.

 

 

Kursy pisania - stacjonarne i online

 

W pewnym momencie na drodze do zostania pisarzem warto przetestować swoje pomysły na tle rzeczywistości. Kursy pisania są świetnym sposobem na to. Czy to na miejscu, czy zdalnie, warto porozmawiać bezpośrednio z kimś, kto ma doświadczenie. Praca w grupie pod okiem mentora pozwala na podniesienie swoich umiejętności i udoskonalenie tych, które już posiadasz. Wartością dodaną takiego kursu jest możliwość zaprezentowania swojego pisma komuś, kto zna branżę. Kursy te są często prowadzone przez doświadczonych pisarzy, redaktorów i wydawców.

 

 

Szkolenie z zakresu kreatywnego pisania

 

Dla tych, którzy są szczególnie zdeterminowani i mają więcej czasu w rękach, szkolenie z kreatywnego pisania jest doskonałą opcją. Wiele uczelni prowadzi takie kursy ze znakomitymi znawcami literatury, języka i wydawnictw. Warto pamiętać, że dla wielu początkujących pisarzy napisanie książki wydaje się czymś trudnym, żeby nie powiedzieć... niemożliwym. A jednak są pozycje, które mimo stworzenia ich przez osoby początkujące w swym pisarskim fachu, odniosły olbrzymi sukces sprzedażowy. Chcąc podążać tą drogą, nie można zapominać o podstawach, które są najważniejszym krokiem na drodze do stworzenia świetnej pozycji książkowej.

 

Janek Porada

Specjalista od wszelkiego rodzaju porad.